Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim

Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim

Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim

Opublikowane: 20.02.2023 / Sekcja: Publikacje i spotkania autorskie 

Czas wydarzenia: 23.02.2023 18:00:00 - 23.02.2023 19:30:00

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę Karoliny i Piotra Jakoweńko. Ta książka to pozbierane wspomnienia i myśli z paru ostatnich lat autorów – pary w życiu prywatnym i zawodowym.

To opowiadania składające się ze świadectw, wywiadów, obserwacji. To podsumowanie bycia tutaj, na dawnym pograniczu. Opowiedzą o swojej pracy i fascynacji historią. Książka jest esejem fotograficznym ze zdjęciami Romka Łuszczki i Piotra Jakoweńko, które pokazują ułamki zatrzymanej historii 20 miejsc w kilku miastach naszego regionu.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Lichecka. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

Więcej o wydarzeniu: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/pamiec-pogranicza 

„Ziemia pogranicza niesie ciężar dziedzictwa ludzi żyjących tu przed nami – swoich i obcych. Ten ciężar definiuje nas jako spadkobierców i nakazuje pochylić się z troską nad historią mieszkańców tych ziem. Zaglądamy w głąb i patrzymy na ślady ich obecności i nieobecności. […] Powstanie „Pamięci pogranicza” zainspirowały liczne spotkania i długie rozmowy z naszym przyjacielem Henrim Lustigerem-Thalerem. Kiedy w 2018 roku podróżowaliśmy wspólnie przez Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk, natrafiliśmy na liczne zapomniane żydowskie historie, miejsca i przedmioty. Wszystkie te kawałki drewna, ślepe ściany wyburzanych kamienic, klatki schodowe i martwe podwórka przemawiały do nas wielowiekową i piękną historią, jednocześnie stawiając nam przed oczami kataklizm, który zniszczył bezpowrotnie ten świat”. (fragment ze wstępu książki)