Wojciech Siudmak. Uniwersum - fantastyczny hit w Muzeum w Gliwicach!

Wojciech Siudmak. Uniwersum - fantastyczny hit w Muzeum w Gliwicach!

Wojciech Siudmak. Uniwersum - fantastyczny hit w Muzeum w Gliwicach!

Opublikowane: 29.06.2022 / Sekcja: Kulturalne  Wystawa 

Czas wydarzenia: 08.07.2022 17:00:00 - 10.10.2022 16:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

„Mimo swej ogromnej pracowitości (kilkaset okładek i ilustracji w tomikach światowych wydawnictw SF i kilkadziesiąt plakatów dla wielkich festiwali filmowych) oraz niepodważalnej popularności na Zachodzie, Siudmak nie znalazł dotąd pełnego, należnego mu uznania zarówno w kręgach polskich krytyków sztuki, jak i muzealników i wystawców” - pisał w lipcu 1987 w miesięczniku „Fantastyka” Krzysztof Dydo. 35 lat później, w lipcu 2022 roku Muzeum w Gliwicach dowodzi, że niekończące się kręcenie nosem przez krytyków sztuki nie powstrzyma i nie przeszkadza Wojciechowi Siudmakowi, nadal być jednym z niewielu współczesnych, polskich artystów, który sięgnął po rzeczywistą, międzynarodową sławę i popularność. Wśród jego fanów znaleźli się znakomici twórcy i wizjonerzy kina m.in. George Lucas, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, Denis Villeneuve. Od 9 lipca do 10 października, w salach wystawienniczych Willi Caro oglądać można nie tylko wielkoformatowe obrazy, ale też rysunki i rzeźby tego wyjątkowego malarza. Jego surrealistyczne wizje, choć on sam określa swoją twórczość jako „hiperrealizm fantastyczny”, meblowały (i robią to nadal) wyobraźnię nie tylko pokoleń fanów fantastyki i SF na całym świecie, ale wszystkich tych, którzy odczuwają znużenie sterylną abstrakcją i konceptualizmem, wciąż jeszcze dominującymi w dzisiejszej sztuce. Jednak przyszłość należy do Siudmaka.

„Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach ekspozycją inaugurujemy rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października, a więc dokładnie w dniu finisażu naszej wystawy będzie z nami i zaproszonymi gośćmi obchodził swoje 80. urodziny. Po Gliwicach jego prace zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, czyli głównych centrów kultury i sztuki naszego kraju. Co więcej, w Krakowie prace Siudmaka eksponowane będą na Wawelu! Jednak tą wielką przygodę zaczynamy właśnie tu i nie bez przyczyny, bo - Przyszłość jest tu! Bardzo się cieszę, gdyż dzięki Siudmaka nasze tegoroczne, gliwickie wakacje zyskają absolutnie fantastyczny wymiar” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

„Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat, był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość” – powiedział Wojciech Siudmak.

Otwarcie wystawy i spotkanie z Wojciechem Siudmakiem odbędzie się w piątek, 8 lipca br. w Willi Caro, o godz. 17.00.

Wystawa:
Od 9 lipca do 10 października 2022, Willa Caro
Wojciech Siudmak - Universum
Kurator: Dorota Pieńkos
Organizator: Muzeum w Gliwicach