XI Gliwicki Festiwal Bachowski

XI Gliwicki Festiwal Bachowski

XI Gliwicki Festiwal Bachowski

Opublikowane: 07.07.2010 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Kościół Rektorski św. Bartłomieja (stary) ul. Toszecka 

Organizator:

L’Europe Galante

Urszula Bartkiewicz – klawesyn

J.S. Bach, J. Elsner, E. Potocka, J. Wejnert

Kolejne dwa koncerty to recitale klawesynowe. Pierwszy „L’Europe Galante” jest propozycją znakomitej klawesynistki Urszuli Bartkiewicz, w szczególny sposób nawiązującą do Fryderyka Chopina. Recital będzie się składał z dwóch części: pierwsza wyłącznie Bachowska, z suitą i wyborem preludiów oraz fug z „Das Wohltemperierte Klavier”, czyli ulubionego przez Chopina dzieła Jana Sebastiana. Natomiast na część drugą złoży się muzyka polskiego klasycyzmu – okresu mało na ogół znanego melomanom, którym czas ten kojarzy się przede wszystkim z wielkimi nazwiskami Mozarta, Haydna i Beethovena. Solistka przedstawi słuchaczom muzykę kompozytorów warszawskich, tych, których Chopin słuchał w domu i salonach. Odnalezione i wydane ponownie przez Urszulę Bartkiewicz utwory pochodzą z wydawnictwa Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina. Są to kompozycje po raz pierwszy wykorzystujące elementy takich polskich tańców ludowych, jak mazurek i krakowiak. Dołączyły one wówczas do rozpowszechnionego wcześniej w Europie poloneza, zapowiadając w ten sposób późniejszą twórczość Fryderyka.
XI Gliwicki Festiwal Bachowski organizowany jest przez Klub Inicjatyw Kulturalnych pod patronatem i przy wsparciu Samorządu Miasta Gliwice.

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00. W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.