XI Gliwicki Festiwal Bachowski

XI Gliwicki Festiwal Bachowski

XI Gliwicki Festiwal Bachowski

Opublikowane: 07.07.2010 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach Aleja Przyjaźni 18 

Organizator:

Johann Sebastian Bach – Koncerty klawesynowe

Allan Rasmussen (Dania) – klawesyn
Orkiestra barokowa Arte dei Suonatori

J.S. Bach – Sinfonia do kantaty „Wir danken dir Gott” BWV 29, Koncert klawesynowy g-moll BWV 1058, Koncert klawesynowy E-dur BWV 1053, Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052, Koncert klawesynowy D-dur BWV 1054

Tegoroczny program układa się od koncertów Bacha do koncertów Chopina. Jest to również historyczne spojrzenie na wzajemne relacje fortepianu, czy jego poprzednika – klawesynu, z orkiestrą. Tak więc na początku pojawi się klawesyn; jeszcze jako integralna część orkiestry, ale jednocześnie w pewnych momentach występujący już na pierwszy plan. Zespół Arte dei Suonatori z Poznania współtworzy aż pięć dużych festiwali muzyki barokowej, występuje na wielu polskich i zagranicznych scenach, współpracując ze znakomitymi artystami zajmującymi się tą epoką muzyczną. Dzięki temu, udało się jako solistę zaprosić do Gliwic Allana Rasmussena z Kopenhagi – jednego z najciekawszych klawesynistów współczesnych, który wykona wybór koncertów klawesynowych. Różnych, gdyż będą to i te znane, napisane przez Bacha od razu z myślą o klawesynie, ale w programie znajdą się też dwa koncerty skrzypcowe Jana Sebastiana, które dopiero później otrzymały swoją wersję klawesynową.
XI Gliwicki Festiwal Bachowski organizowany jest przez Klub Inicjatyw Kulturalnych pod patronatem i przy wsparciu Samorządu Miasta Gliwice.

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55, od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00. W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.