Romantycznie... Chopin, Schumann

Romantycznie... Chopin, Schumann

Romantycznie... Chopin, Schumann

Opublikowane: 07.07.2010 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Park Chopina 

Organizator:

200 rocznica urodzin dwóch wielkich kompozytorów okresu romantyzmu (F.Chopin, 01.03.1810, R.Schumann 08.06.1810) wpisuje się w sposób wyjątkowy w cykl lipcowych koncertów w Parku Chopina.

Program koncertu:

Fryderyk Chopin – koncert f-moll op. 21

Wykonawcy:
Yuko Kawai (Japonia) – fortepian
Jan Lewtak – skrzypce
Magdalena Smoczyńska – skrzypce
Marek Marczyk – altówka
Angelika Wais – wiolonczela
Jerzy Cembrzyński – kontrabas

Robert Schumann – kwintet Es-dur op. 44

Wykonawcy:
Wojciech Waleczek – fortepian

Yuko Kawai
Japońska pianistka urodzona w Nagoya, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach (Czechy). Po ukończeniu Kikuzato Music High School w Nagoya podjęła studia pianistyczne na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Pięknych Muzyki Aichu prof. A.Oohori. Studia magisterskie ukończyła w Akademii Muzycznej im. Franciszka Lista w Bukareszcie. W latach 1991-1994 kontynuowała studia w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Ekiera. Brała udział w XIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje regularnie z recitalami oraz Stowarzyszeniem Orkiestr w Polsce, Japonii, Francji, Niemczech, Holandii, Ukrainie. Ma na swoim koncie szereg nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Radia i Telewizji Ukraińskiej.

Wojciech Waleczek
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Naukę kontynuował w Vancouver Academy of Music w Kanadzie pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing’a. Jest laureatem III nagrody im. A.Rubinsteina oraz nagrody specjalnej Fundacji Kościuszkowskiej na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Artur Rubinstein in memoriam”, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta w Parmie, III nagrody na Konkursie Pianistycznym w Palermo w 2005 roku. Jest laureatem nagród prezydentów Katowic i Gliwic. Koncertował w Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Rosji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych.

Jan Lewtak
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzeskiego i Mirosława Ławrynowicza. Laureat konkursów skrzypcowych oraz nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji. Współpracował z zespołami kameralnymi Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii. Jest kierownikiem artystycznym Filharmonii Narodowej.

Magdalena Smoczyńska
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Janusza Kucharskiego. Ukończyła kursy mistrzowskie prof. Krzysztofa Węgrzyna, Fritza Handschke, Pavela Ursteina. W 2002 roku uzyskała stypendium im. A.Robinsa oraz stypendium Trondheim Summer Academy. Jest laureatką m.in. konkursu im. Kiejstuta Bacewicza, konkursu String Quartet w Łodzi. Współpracuje z orkiestrami kameralnymi Francji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Włoch, Hiszpanii i Węgier.

Marek Marczyk
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Profesor altówki oraz kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. W latach 1971-1984 był członkiem i solistą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kier. Karola Teutsha. Od 1986 jest członkiem Polskiego Kwartetu Fortepianowego, od 2002 koncertmistrzem reaktywowanej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Angelika Wais
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. W okresie studiów grała w orkiestrze kameralnej w Gdańsku, w której również była solistką. Od roku 1993 jest muzykiem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od kilku lat związana jest z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, w której jest koncertmistrzem i solistką.

Jerzy Cembrzyński
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Tadeusza Pelczara. W latach 1990-1992 był muzykiem Orkiestry Symfonicznej w Las Palmas. W 1999 roku został zaproszony przez Krystiana Zibermana do Polish Festival Orchestra, w której pełnił funkcję koncertmistrza. Od lat interesuje się muzyką kameralną, współpracuje z Polskim Kwartetem Fortepianowym i zespołem Camerata Vistula. Od stycznia 2007 jest koncertmistrzem grupy kontrabasu Filharmonii Narodowej.