Plenerowa wystawa historyczna „Powstańcy Warszawscy – dziś Wrocławianie”

Dodano: 09.06.2010
Park Chopina

Antowni Witwicki

Czas wydarzenia: 
2010-06-09 (Całodzienne) do 2010-06-30 (Całodzienne)
Miejsce wydarzenia: 
Park Chopina
Tematyka wydarzenia: 
Wystawa

Gliwicki samorząd i Stowarzyszenie Dolnośląska Inicjatywa Historyczna zapraszają mieszkańców naszego miasta oraz turystów do odwiedzenia plenerowej wystawy historycznej „Powstańcy Warszawscy – dziś Wrocławianie”.

Ekspozycja została zrealizowana w 2009 roku przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną z Wrocławia dla uczczenia 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezentuje zarówno historię Powstania – symbolu bohaterstwa i determinacji narodu polskiego, jak i indywidualne losy żołnierzy – powstańców Warszawy, którzy po wojnie zamieszkali na Dolnym Śląsku.

Wystawa ujmuje oryginalną aranżacją. Tworzą ją plansze ze zdjęciami, opisami i fotokopiami dokumentów, odnoszących się do wydarzeń z 1944 roku oraz lat powojennych. Umieszczone zostały w specjalnej 25-metrowej rurze, imitującej kanały, przez które przedzierali się powstańcy. Intencją autorów było przybliżenie zwiedzającym – szczególnie młodszemu pokoleniu – losów powstańczych i popowstańczych w oryginalnej scenografii.

Wystawa uzyskała patronat Muzeum Powstania Warszawskiego. Została przeniesiona do naszego miasta z Bytomia. Wcześniej była prezentowana m.in. we Wrocławiu, Zawierciu i Katowicach.  (as)
 

Kategorie wydarzenia: