WYSZUKANE FORMY – wystawa prac Katarzyny Handzlik-Bąk

WYSZUKANE FORMY – wystawa prac Katarzyny Handzlik-Bąk

WYSZUKANE FORMY – wystawa prac Katarzyny Handzlik-Bąk

Opublikowane: 01.06.2022 / Sekcja: Kulturalne  Wystawa 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17) 

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach 

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Katarzyny Handzlik-Bąk „Wyszukane formy”, która prezentowana będzie do 10 czerwca 2022 r.
Wystawa prezentuje prace z dwóch niezależnych cykli: „Odpady/Smak naszych Czasów” i „Mirostowice – artefakty subiektywne / artefakty obiektywne z cyklu 9”, pod wspólnym tytułem. Cykle te w odmienny sposób pokazują jak nadać przedmiotom drugie życie w przestrzeni Sztuki.

„Mirostowice – artefakty subiektywne / artefakty obiektywne z cyklu 9” odnosi się do sytuacji Mirostowickich Zakładów Ceramicznych, które od prawie 25 lat pochłania las. Przyroda zawłaszcza starą fabrykę, zacierając ślady dawno minionej świetności. W nierównej walce las pochłania hale, piece, młyny, większe i mniejsze porzucone elementy. Użyteczne niegdyś, dziś są ledwie śladem samych siebie. Przedmioty, które z nich produkowano, były, a niekiedy i wciąż są, w prawie każdym polskim domu. A formy — porzucone, porozbijane, rozczłonkowane, porośnięte mchem, zawilgocone rozkładają się na pofabrycznym „cmentarzysku”, są niknącym świadectwem pracy setek ludzi, którzy w Mirostowicach tworzyli polską kulturę materialną. Prezentowane obiekty to odbicia zdjęte z prawdziwych form, uratowanych / odzyskanych z gruzowiska Zakładów, dopowiedziane artefaktami, przywołującymi poprzednią epokę. Są formą notatki, zapisków z przeszłości. To spetryfikowany duch — miniaturowe Pompeje, których codzienność zastygła w wypalonej glinie.” Tak zrodziła się myśl, aby nadać temu co pozostało, nową formę istnienia.

W cyklu „Odpady/Smak naszych Czasów” odnajdziemy znajdziemy prace Katarzyny Handzlik skupione wokół asamblażu i ready mades, do których szczególnie pasuje literackie pojęcie metafory. Katarzyna jest poetką form przestrzennych, lubującą się w wieloznaczeniowości. Jej działania twórcze rozgrywają się na trzech płaszczyznach. Pierwsza, to bardzo osobista, intymna relacja z przedmiotem, który przywołuje nastroje, emocje czy wspomnienia. Druga to terytorium żartu, zabawy w skojarzenia o dadaistycznym rodowodzie. Trzecim aspektem jest sprzeciw wobec kultury masowej, cywilizacji konsumpcyjnej skazującej rzeczy na śmietnisko, a nas na życie w śmietnisku. Między innymi dlatego realizacje autorki powstają z odrzuconych/porzuconych przedmiotów lub ich fragmentów, często łączonych ze specjalnie stworzonymi przez autorkę obiektami. Jako motto działalności twórczej Katarzyny Handzlik można potraktować jej słowa: „Z uwagą przyglądam się rzeczom – czy można je ocalić – ponieważ w moim przekonaniu poprzez rzeczy oswajamy Rzeczy”.

Katarzyna Handzlik – Bąk - absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Ceramiki i Szkła. Doktor habilitowana sztuki. Zawodowo związana z Uniwersytetem Śląskim. W Instytucie Sztuk Plastycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji prowadzi autorską pracownię Sztuki Przedmiotu. Jej twórczość skupiona jest wokół działań przestrzennych; ceramiki, asamblażu oraz ready mades, ponadto zajmuje się kolażem i małą formą graficzną, w szczególności ekslibrisem. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii, uczestniczyła w wielu międzynarodowych prezentacjach sztuki w Europie, Azji i USA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Deutsche Exlibris Gesellschaft.