Dzień (i prawie miesiąc) Dziecka z Muzeum! Wśród zabawek, istot magicznych i lwów

Dzień (i prawie miesiąc) Dziecka z Muzeum! Wśród zabawek, istot magicznych i lwów

Dzień (i prawie miesiąc) Dziecka z Muzeum! Wśród zabawek, istot magicznych i lwów

Opublikowane: 24.05.2022 / Sekcja: Kulturalne  Warsztaty 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2), Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37)

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Choć z najmłodszymi w Oddziałach Muzeum w Gliwicach widujemy się niemal codziennie, to nie możemy pominąć szczególnej okazji do spotkania – ich oficjalnego święta, czyli… Dnia Dziecka (oficjalnego, bo przecież ten dzień świętować powinniśmy przez cały rok)! Z tej okazji serdecznie zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia, które odbędą się w Zamku Piastowskim, w Willi Caro oraz w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Właśnie od 1 czerwca w Zamku Piastowskim udostępniamy nową mini-wystawę „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. Otwarcie takiej ekspozycji nie może odbyć się bez udziału najmłodszych odbiorców! Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć nie tylko kolekcję zabawek (datowanych od poł. XIX w. do poł XX .w.), którą po raz pierwszy zaprezentujemy w całości, ale by poznać życie dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach początku XX w., dzięki archiwalnym zdjęciom, które również zostaną zaprezentowane. Zresztą na pierwszym czerwca się nie skończy! My świętować Dzień Dziecka zamierzamy aż do 24 dnia miesiąca!

W Zamku Piastowskim zwiedzanie wystawy „W kąciku zabawek…” połączone zostanie z warsztatami, podczas których – czerpiąc z wierzeń ludowych i mitologii słowińskiej – opowiemy o duchach, strachach i wszelkiego rodzaju nadprzyrodzonych stworzeniach, które spotkać można o różnych porach dnia i nocy. Wykonamy też specjalne czasomierze z ich wizerunkami. Bebok, chabernica, klykanica czy bandurki – na pewno były znane dzieciom, które bawiły się zabawkami prezentowanymi na wystawie. Teraz także nasi współcześni najmłodsi będą je mogli poznać. Uczestnicy zajęć otrzymają specjalny przewodnik: „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowany przez Martę Paszko, etnografkę Muzeum w Gliwicach. Znajdziemy w nim nie tylko charakterystyki, ale też poruszające wyobraźnię ilustracje autorstwa Marty Keler.

Grupy przedszkolne i szkolne zaprosimy także do Willi Caro, gdzie wciąż trwa olśniewająca wystawa „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. Podczas jej zwiedzania dzieci i młodzież dowiedzą się między innymi, dlaczego starożytni wyobrażali sobie czas pod postacią węża Uroborosa, który zjada własny ogon, a także jak mierzono czas, zanim wynaleziony został zegar mechaniczny, co nastąpiło dopiero w XII wieku.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego rozpoczynamy natomiast akcję edukacyjną: „Wśród lwów – gliwickich i zodiakalnych”, która trwać będzie do 24 czerwca. W jej trakcie odkryjemy tajemnice znaków zodiaku i gliwickich lwów. Przed królem czujemy respekt, zwłaszcza jeśli to król zwierząt – lew. Te jedne z największych dzikich kotów odnajdziemy na terenie Gliwic… jako pomniki, ale również spotkamy się z nimi w Zodiaku. Inne znaki zodiaku także mają do siebie przypisane postaci zwierząt, takich jak byk, baran czy koziorożec… O zagadkach, jakie skrywają przed nami: astrologia i gliwickie lwy dowiemy się więcej podczas zajęć.

Zajęcia realizowane są stacjonarnie od środy, 1 czerwca do 24 czerwca 2022 w Zamku Piastowskim, w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w godzinach: 9.00, 10.30 i 12.00. Koszt zajęć – 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Więcej informacji:
http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/dzien-i-prawie-miesiac-dziecka-z-...