Święta pachnące piernikiem

Dodano: 07.12.2017
Czas wydarzenia: 
2017-12-19 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17)
Tematyka wydarzenia: 
warsztaty
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej
Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka

Jednym z najbardziej charakterystycznych, świątecznych symboli jest ciepły, korzenny zapach piernika unoszący się w całym domu. Pierwsze wzmianki o pierniku znajdziemy już w średniowiecznych zapisach.

Nazywano go wówczas miodownikiem, a składał się głównie z miodu i grubo mielonej pszenicy. Obecna nazwa pochodzi od przypraw korzennych, które dotarły do Polski w XIV wieku, a ponieważ zawierały spory dodatek pieprzu nazywane były „pierne”.

Jaka jest współczesna receptura na świąteczny piernik, tego dowiemy się na kolejnym spotkaniu z cyklu „Przy wspólnym stole”. W tajniki i sposoby przygotowania pierników wprowadzą nas nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, a o świątecznych tradycjach opowie dr Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Będzie smacznie i świątecznie!

Projekt „Przy wspólnym stole” realizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. Wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy, są okazją do spotkań z innymi ludźmi, otwarcia się na potrzeby innych oraz uczenia się od siebie nawzajem.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Kategorie wydarzenia: