„Skarby romantycznej liryki”

„Skarby romantycznej liryki”

„Skarby romantycznej liryki”

Opublikowane: 18.05.2022 / Sekcja: Kulturalne  Koncert 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Klub Inicjatyw Kulturalnych 

Podwieczorek muzyczny w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się w niedzielę 22 maja o godz. 16.00. Wystąpią: Joanna Iwaszkiewicz (mezzosopran) i Joanna Steczek (fortepian).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Kierunek ten rozwijał się w naszym kraju w ścisłym kontakcie z tendencjami panującymi w ówczesnej sztuce europejskiej. Dlatego też nasz kolejny podwieczorek dedykujemy romantycznej liryce wokalnej i instrumentalnej, powstałej w kręgu niemieckojęzycznym. Te gatunki zdecydowanie zdominowały muzykę XIX wieku, wzajemnie się przenikając i wpływając także na większe formy. Absolutnym ich synonimem stało się niemieckie słowo „Lied” – określające właśnie pieśń romantyczną. To szczególna forma w której wybitny tekst poetycki i skomponowany do niego głos solowy są równie ważne, jak towarzysząca im partia fortepianu. Nie jest ona już wyłącznie akompaniamentem, ale współtworzy nastrój, wzmacnia ekspresję tekstu. Arcydzieła pieśniarskie najwybitniejszych twórców romantycznych usłyszymy w wykonaniu obdarzonej głosem mezzosopranowym Joanny Iwaszkiewicz. To finalistka i laureatka konkursów wokalnych, m.in. im. Adama Didura w Bytomiu, im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przy fortepianie zasiądzie znakomita solistka i kameralistka Joanna Steczek, w której wykonaniu usłyszymy też szereg arcypopularnych fortepianowych miniatur tej epoki.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł można kupić  w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz bezpośrednio przed koncertem.