Weekend Integracji Śląsko-Ukraińskiej

Weekend Integracji Śląsko-Ukraińskiej

Weekend Integracji Śląsko-Ukraińskiej

Opublikowane: 13.05.2022 / Sekcja: Kulturalne  Festiwal 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5) 

Organizator: Stowarzyszenie GTW 

Przed nami drugi Weekend Integracji Śląsko-Ukraińskiej. Tym razem tematem spotkania jest różnorodności kulturowa. Będziemy rozmawiać o historii, literaturze, filmie, sztuce, ale przede wszystkim języku. Tak samo jak podczas pierwszego spotkania zorganizujemy stoiska z śląskimi i ukraińskimi przysmakami, a także rękodziełem artystycznym. Zakupy na stoiskach będą okazją do wsparcia uchodźców i innych osób działających na rzecz integracji kulturalnej. Wszystko w przyjaznej atmosferze i dźwiękach muzyki. Tego dnia odbędzie się również panel dyskusyjny oraz występ artystyczny.

Program:

//godz. 16:00-19:00//
/Jarmark rękodzieła i kulinariów/
Podczas wydarzenie będzie okazja degustacji ukraińskich specjałów oraz zakupu rękodzieła. Szczegóły dotyczące rejestracji wystawców znajdują się poniżej.

//godz. 16:00//
/Panel dyskusyjny "Nie ma dobrych i złych języków. Rozmowa jako dobro wspólne"./
Spotkanie integracyjne po polsku i ukraińsku. Porozmawiamy o współwystępowaniu, przenikaniu się i rezonowaniu trzech języków ukraińskiego rosyjskiego i polskiego oraz o krzyżowaniu się opinii i emocji, które dziś w kontekście wojny rodzi ta triada.
Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik. Gośćmi panelu będą: dr Rafał Cekiera, Marcin Musiał, dr Bożena Pactwa oraz Irena Zając.

//godz. 18:30//
/Wieczór poezji ukraińskiej/
Na scenie Stacji wiersze ukraińskich poetów zaprezentuje Tatyana Fisunova - artystka i aktorka Teatru Kwadrat w Kijowie, a także edukatorka teatralna związana z kijowskim studiem ART STUPE. O oprawę muzyczną odpowiada pochodząca z Charkowa pianistka i nauczycielka - Tatiana Czeredniczenko.

Udział w wydarzeniu jest darmowy.
____
/REJESTRACJA WYSTAWCÓW/
Wszystkich zainteresowanych organizacją stoiska podczas wydarzenia zapraszamy do zgłoszenia się za pomocą formularza.
Link do zgłoszeń: https://forms.gle/VjHhBErxNz4ptdsn8