Gliwicka Inicjatywa Lokalna

Gliwicka Inicjatywa Lokalna

   
Gliwicka Inicjatywa Lokalna 2025

 

 

Ogólne zasady

Podstawowym aktem prawnym regulującym na poziomie kraju kwestię inicjatyw lokalnych jest ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z przepisami Gliwicka Inicjatywa Lokalna w szczególny sposób promować ma bezpośrednie zaangażowanie wnioskodawców w realizację zadań publicznych. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, które muszą mieścić się w katalogu zadań wskazanych we wspomnianej powyżej ustawie. Aby ubiegać się o wsparcie miasta dla inicjatywy lokalnej, konieczne jest włączenie się wnioskodawców w realizację zadania. Można zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Procedurę Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej dopełniają poniższe dokumenty:

Wybór zadań do realizacji w 2025 roku nastąpi do 16 grudnia 2024 roku.

Na wsparcie zadań wybranych do realizacji w 2025 roku zaplanowano łącznie 1 205 000 zł (w 7 pulach na realizację zadań w zakresach określonych w art. 19 b ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 5, 6, oraz 7 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Rejestr złożonych wniosków jest dostępny w zakładce "Rejestry" (link do rejestru).

Składanie wniosków

Składanie wniosków

Wnioski złożone do 13 września 2024 roku podlegają systematycznej procedurze oceny, a zadania wybrane do realizacji zostaną wprowadzone do budżetu miasta na rok 2025 (i na lata kolejne w przypadku zadań wieloletnich).

Wnioski złożone po 13 września 2024 roku podlegają systematycznej procedurze oceny, przeprowadzanej niezwłocznie po ich złożeniu, a zadania wybrane do realizacji zostaną wprowadzone do budżetu miasta na rok 2026 (i na lata kolejne w przypadku zadań wieloletnich).

Składając wniosek warto skorzystać z pomocniczego formularza wniosku, który stanowi załącznik do przedmiotowego zarządzenia Prezydenta Miasta.

Formularz w wersji pdf

Formularz w wersji doc

Pomocniczy wzór oświadczenia władającego nieruchomością

 

Sugeruje się następujące miejsca składania wniosków:

  • pisemnie w siedzibie Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1 w godzinach urzędowania lub listownie na powyżej wskazany adres Centrum; o dacie złożenia wniosku decyduje data nadania,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Centrum: gods@gods.gliwice.eu,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP na adres skrzynki Centrum: /GCOP/SkrytkaESP; wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne”, dodając wypełniony wniosek,
  • pisemnie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 – w Biurze Obsługi Interesantów oraz w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A, w godzinach urzędowania.

 

Gliwicka Inicjatywa Lokalna 2024 – wyniki

Do 18 sierpnia 2023 mieszkańcy mieli możliwość złożenia wniosku o realizację inicjatywy lokalnej w 2024 roku. Wpłynęło 31 propozycji.

Wszystkie wnioski zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej zgodnie z kryteriami określonymi w Uchwale nr XXIII/457/2021 z dnia 18 lutego 2021 r. w sprawie Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Wnioskom przyznawano ocenę wyrażoną w punktach.  

Z zadań zweryfikowanych pozytywnie Prezydent Miasta wskazał do realizacji te, które uzyskały kolejno najwyższą liczbę punktów i zmieściły się w puli środków zaplanowanych na realizację zadań w danym zakresie.

W efekcie w przyszłym roku miasto wspólnie z wnioskodawcami będzie realizować 16 inicjatyw. Będą to między innymi warsztaty kulturalne dla seniorów w Starych Gliwicach , gra miejska w Śródmieściu dla młodzieży, czy spotkania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych z dzielnic Wójtowa Wieś i Śródmieście o tematyce historii i architektury Gliwic. Wśród zadań inwestycyjnych pojawiły się m.in.: budowa chodnika, rozbudowa placu zabaw, montaż zbiorników celem gromadzenia deszczówki, czy też rozbudowa obiektu sportowego. Wykaz wszystkich zadań, które będą realizowane, zamieszczono poniżej.

Wkład miasta w realizację zaplanowanych inicjatyw wynosi 622 819,02 zł.

Poniżej znajduje się wykaz wniosków wskazanych do realizacji, wykaz wniosków pozytywnie ocenionych, ale nie mieszczących się w puli zaplanowanej na realizację zadań z danej puli tematycznej, oraz zestawienie wniosków, które otrzymały ocenę negatywną lub zostały wycofane przez wnioskodawców.

Wszystkim wnioskodawcom dziękujemy za przygotowanie wniosków.

 

 

Poprzednie edycje