Ciekawe miejsca

Baner
Tężnia solankowa

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa malowniczo położona w lesie komunalnym w dzielnicy Baildona.

Śląskie Kajaki

Spływy kajakowe po Kanale Gliwickim: organizacja i wypożyczanie kajaków. Z Gliwic można popłynąć na przykład do Ujazdu albo Kędzierzyna-Koźla.

Ulica Zwycięstwa

Ulica Zwycięstwa

Jest to najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Ul. Zwycięstwa została wytyczona około 1880 roku dzięki wyburzeniu murów obronnych – Stare Miasto otworzyło się wówczas na większą przestrzeń. W swoich początkach ul. Zwycięstwa, a właściwie Wilhelmstrasse (nazwana tak na cześć cesarza Wilhelma I), zaczynała się od dzisiejszej ul. Dolnych Wałów. Obecnie wiedzie od Rynku do dworca kolejowego.

Teatr Miejski w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach jest najmłodszą z placówek kulturalnych Górnego Śląska i jednocześnie najmłodszym teatrem repertuarowym w Polsce. Rozpoczął działalność 13 października 2016 roku.

Stary cmentarz żydowski

Stary cmentarz żydowski

Nekropolia została założona w 1815 roku. Powierzchnia cmentarza jest podzielona na siedem kwater oddzielonych alejami. Jest tutaj pochowanych około 1 500 osób, między innymi rodzina Flesicherów, gliwickiego przemysłowca Bendixa Meyera, Salomon i Friedricke Troplowitzowie.

Teren jest otoczony murem z bramą. Przy głównym wejściu można odnaleźć ruiny dawnego domu przedpogrzebowego. Wiele grobowców to wysokiej klasy zabytki.

Skwer Bottrop

Skwer Bottrop

Skwer w pobliżu woonerfu Siemińskiego z placem zabaw dla dzieci.

Rynek

Rynek

Centralnym punktem Gliwic jest wyznaczony w drugiej połowie XIII wieku Rynek o wymiarach 73 × 74 m, z którego naroży poprowadzono po dwie ulice. Od początku swego istnienia Rynek był głównym miejscem życia politycznego, gospodarczego i społecznego miasta. Wokół niego zamieszkiwał trudniący się handlem i przedsiębiorczością patrycjat miejski, tutaj również miały miejsce różnego rodzaju uroczystości. Średniowieczna zabudowa Rynku dziś już nie istnieje.

Ruiny teatru Victoria

Ruiny teatru Victoria

W 1890 roku zbudowano w tym miejscu olbrzymi kompleks kulturalno-rozrywkowy. Na jego terenie działał również Teatr Miejski Victoria. Był to największy i najbardziej reprezentacyjny obiekt tego typu na Górnym Śląsku. W 1945 roku został spalony przez żołnierzy radzieckich.

Obecnie, utrzymywany jako stała ruina, jest jednym z najciekawszych obiektów kulturalnych w regionie i służy prezentowaniu niestandardowych przedsięwzięć artystycznych. Mieści około 300 widzów. Jest częścią Teatru Miejskiego w Gliwicach.