

Tężnia solankowa
Tężnia solankowa malowniczo położona w lesie komunalnym w dzielnicy Baildona.
Śląskie Kajaki
Spływy kajakowe po Kanale Gliwickim: organizacja i wypożyczanie kajaków. Z Gliwic można popłynąć na przykład do Ujazdu albo Kędzierzyna-Koźla.

Ulica Zwycięstwa
Jest to najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Ul. Zwycięstwa została wytyczona około 1880 roku dzięki wyburzeniu murów obronnych – Stare Miasto otworzyło się wówczas na większą przestrzeń. W swoich początkach ul. Zwycięstwa, a właściwie Wilhelmstrasse (nazwana tak na cześć cesarza Wilhelma I), zaczynała się od dzisiejszej ul. Dolnych Wałów. Obecnie wiedzie od Rynku do dworca kolejowego.

Teatr Miejski w Gliwicach
Teatr Miejski w Gliwicach jest najmłodszą z placówek kulturalnych Górnego Śląska i jednocześnie najmłodszym teatrem repertuarowym w Polsce. Rozpoczął działalność 13 października 2016 roku.

Stary cmentarz żydowski
Nekropolia została założona w 1815 roku. Powierzchnia cmentarza jest podzielona na siedem kwater oddzielonych alejami. Jest tutaj pochowanych około 1 500 osób, między innymi rodzina Flesicherów, gliwickiego przemysłowca Bendixa Meyera, Salomon i Friedricke Troplowitzowie.
Teren jest otoczony murem z bramą. Przy głównym wejściu można odnaleźć ruiny dawnego domu przedpogrzebowego. Wiele grobowców to wysokiej klasy zabytki.

Skwer Dessau
Skwer przy katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Centralne miejsce zajmuje fontanna „Chłopiec z łabędziem” Theodora Kalidego.

Skwer Bottrop
Skwer w pobliżu woonerfu Siemińskiego z placem zabaw dla dzieci.

Scena Bajka – Kino Amok
W 1928 roku powstało w tym miejscu jedno z najnowocześniejszych kin w Gliwicach. Osiemdziesiąt lat później przejętemu przez miasto obiektowi podarowano drugie życie. Zmieniono jednocześnie profil działalności. W jednej z sal odbywają się teraz nie tylko projekcje filmowe, ale również spektakle teatralne i koncerty. Dzięki swojej wielofunkcyjności obiekt służy studyjnemu kinu Amok oraz Teatrowi Miejskiemu w Gliwicach.

Rynek
Centralnym punktem Gliwic jest wyznaczony w drugiej połowie XIII wieku Rynek o wymiarach 73 × 74 m, z którego naroży poprowadzono po dwie ulice. Od początku swego istnienia Rynek był głównym miejscem życia politycznego, gospodarczego i społecznego miasta. Wokół niego zamieszkiwał trudniący się handlem i przedsiębiorczością patrycjat miejski, tutaj również miały miejsce różnego rodzaju uroczystości. Średniowieczna zabudowa Rynku dziś już nie istnieje.

Ruiny teatru Victoria
W 1890 roku zbudowano w tym miejscu olbrzymi kompleks kulturalno-rozrywkowy. Na jego terenie działał również Teatr Miejski Victoria. Był to największy i najbardziej reprezentacyjny obiekt tego typu na Górnym Śląsku. W 1945 roku został spalony przez żołnierzy radzieckich.
Obecnie, utrzymywany jako stała ruina, jest jednym z najciekawszych obiektów kulturalnych w regionie i służy prezentowaniu niestandardowych przedsięwzięć artystycznych. Mieści około 300 widzów. Jest częścią Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Stronicowanie
- Strona 1
- Następna strona