Dużo inwestycji, mało ryzyka
Opublikowane: 27.09.2013 / Sekcja: Miasto GospodarkaGliwice realizują ambitny plan inwestycyjny, w części finansowany z kredytów. Pomimo tego pozostają jednym z najmniej zadłużonych polskich miast. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.
Sytuacja finansowa Gliwic jest bardzo dobra. Potwierdzają to coroczne oceny niezależnych ekspertów ze światowej agencji Fitch Ratings. „Ratingi Gliwic odzwierciedlają dobre wyniki operacyjne miasta, wynikające z ostrożnej polityki finansowej i stałego monitorowania wydatków, co zapewnia dobrą zdolność do finansowania inwestycji z własnych środków oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia, które są obecnie najmocniejsze wśród miast grupy porównawczej” – stwierdzili analitycy na początku tego roku.
Podobne wnioski nasuwają się po zapoznaniu z najnowszą diagnozą stanu zadłużenia samorządów w Polsce, opublikowaną w Piśmie Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” (www.wspolnota.org.pl). Porównano w niej poziom zadłużenia w poszczególnych typach jednostek samorządu terytorialnego (województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, mniejsze miasta, gminy wiejskie). Uwzględniono dane z końca 2012 r., a zadłużenie zostało wyliczone jako procent dochodów budżetowych.
Gliwice, klasyfikowane wśród miast na prawach powiatu, zajęły przedostatnią 46. pozycję w tabeli – z zadłużeniem na poziomie 14,43%. Dług Gliwic nie tylko pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z innymi miastami, ale także w odniesieniu do aktualnie obowiązującego, 60-procentowego ustawowego wskaźnika bezpieczeństwa dla samorządów. Jak się okazuje, próg ten przekroczyło aż 10% miast na prawach powiatu (po wliczeniu kredytów zaciąganych na realizację projektów unijnych).
Gliwice mają przyznane w Europejskim Banku Inwestycyjnym dwa kredyty. 150 milionów złotych wykorzystują od 2011 r. na dofinansowanie całej grupy inwestycji. Pieniądze te przeznaczono już m.in. na budowę czterech hal sportowych przy szkołach i basenu w Sośnicy, przebudowę ulic Perseusza i Pionierów oraz wzniesienie estakady na osiedlu Kopernika, modernizację Rynku i stworzenie pawilonu akwarystycznego w Palmiarni, budowę mieszkań komunalnych przy ul. Targowej, Staromiejskiej i Kochanowskiego. Natomiast 182,5 miliona złotych miasto może wykorzystać na trwającą budowę hali widowiskowo-sportowej Gliwice. Spłata kredytów jest przewidziana na 20 i 15 lat – tak, aby nie obciążać nadmiernie miejskiego budżetu.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 39/2013 (dostępnym w wersji elektronicznej pod adresem www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”).