Trwa XV Gliwicki Festiwal Bachowski. Za nami już dwa z pięciu koncertów zaplanowanych w tej edycji imprezy.
Przed gliwickimi melomanami zaprezentowali się do tej pory orkiestra barokowa ARTE DEI SUONATORI i szwedzka sopranistka Maria Keohane oraz trio viol da gamba ENSEMBLE GAMBASADA. Czas na kolejne spotkania z tuzami świata muzyki.
25 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) rozpocznie się recital klawesynowy „Chaconna, folia, fandango”. – Tradycją gliwickiego festiwalu stały się muzyczne podróże do krajów, które – mimo że Bach nigdy za życia ich nie odwiedził – odegrały w jego twórczości znaczącą rolę. Byliśmy więc już we Francji i Włoszech, teraz przyszedł czas na Hiszpanię. W twórczości Jana Sebastiana ten nurt reprezentuje choćby słynna skrzypcowa Chaconna czy organowa Passacaglia. Magię hiszpańskich tańców i wariacji wyczaruje legenda polskiego klawesynu – Elżbieta Stefańska. Gościła w Gliwicach kilkakrotnie jako solistka i kameralistka, teraz po raz pierwszy wystąpi z recitalem. Jego zwieńczeniem będzie słynne, porównywane często do Bolera Ravela Fandango Antonio Solera, którego artystka jest niezrównaną interpretatorką – zapowiada Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.
27 lipca po godz. 20.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna) w ramach programu „Bach i barokowi giganci” zabrzmi słynny Bachowski Koncert d-moll na dwoje skrzypiec w towarzystwie jednej z kilkudziesięciu suit orkiestrowych Telemanna oraz relatywnie mało znanych dzieł religijnych Haendla. – Wśród nich znajdzie się m.in. odnaleziona w 2001 roku Gloria na sopran i orkiestrę, zaliczana do najtrudniejszych i najbardziej popisowych utworów wokalnych epoki baroku – podkreśla Piotr Oczkowski. Przed słuchaczami wystąpią: Marília Vargas (jedna z najbardziej znanych brazylijskich sopranistek), ceniony gambista Krzysztof Firlus oraz {OH!}ORKIESTRA HISTORYCZNA wespół z koncertmistrzynią Martyną Pastuszką.
Marilia Vargas (fot. materiały prasowe organizatorów)
Gwiazdą ostatniego koncertu tegorocznej edycji festiwalu (29 lipca) będzie Japończyk Ryo Terakado – jeden z najznakomitszych skrzypków specjalizujących się w muzyce dawnej. Artysta występuje jako koncertmistrz i solista wielu renomowanych orkiestr barokowych w Europie i Japonii: Les Arts Florissants, La Chapelle Royale, Collegium Vocale Gent, La Petite Bande i Bach Collegium Japan. Obok Bachowskich sonat na skrzypce i klawesyn wykona słynną skrzypcową Sonatę „Folia” z wariacjami, zamykającą op. 5 Arcangela Corellego – utwór stanowiący kompendium barokowej techniki wiolinistycznej. Koncert mistrza Terakady w towarzystwie klawesynistki Sungyun Cho (Korea Południowa) odbędzie się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2). Początek – godz. 19.30.
Ryo Terakada i Sungyun Cho (fot. materiały prasowe organizatorów)
Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.kikgliwice.com. Biuro festiwalowe mieści się w Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” (ul. Studzienna 6, tel. 32/231-55-36) i jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 18.00. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55) oraz w dniu imprezy – w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.