Zygmunt Frankiewicz przewodniczącym Subregionu
Opublikowane: 20.11.2013 / Sekcja: Miasto GospodarkaStrategia Rozwoju Subregionu, dostosowanie organizacji Związku do wymogów Urzędu Marszałkowskiego oraz wybór przewodniczącego Zarządu - to tematy pierwszego posiedzenia Zarządu nowo powstałego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
19 listopada w Centrum „Nowe Gliwice” obradował po raz pierwszy Zarząd zarejestrowanego 7 listopada Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Po zgłoszeniu dokonanym przez Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, jednogłośną decyzją Zarządu, przewodniczącym Związku został wybrany Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic. - Dziękuję bardzo. Ten wybór traktuję jako ogromne zobowiązanie. Cieszy mnie, że porozumiewamy się w takiej atmosferze. To może być nasza potężna siła. Trzeba to zdecydowanie utrzymać i wykorzystać i będę o to dbał najlepiej, jak potrafię. Cieszy mnie również, że siedzimy tutaj razem z prezydentem Katowic i na zewnątrz będziemy występowali wspólnie. To dobrze rokuje na przyszłość. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie uda się nam pozyskać więcej środków i że wydamy je lepiej - powiedział prezydent Frankiewicz po ogłoszeniu wyników głosowania.
Wcześniej przedstawiono informację o wymogu Urzędu Marszałkowskiego, aby w reprezentacji subregionu zasiadał prezydent miasta wojewódzkiego. Prezydenci Gliwic i Katowic zaproponowali zamianę w statucie, w myśl której prezydent Katowic będzie z mocy prawa przewodniczącym Zgromadzenia Związku. W relacjach z Urzędem Marszałkowskim Związek ma być reprezentowany wspólnie przez przewodniczących Zarządu i Zgromadzenia.
Po załatwieniu spraw formalnych omówiono powstający projekt Strategii Rozwoju Subregionu. Zdaniem prezydenta Uszoka w pierwszej kolejności należałoby skupić się na projekcie Inteligentnych Systemów Transportowych w komunikacji publicznej.
Prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski pokreślił, że od lat nikt kompleksowo nie zajmował się naszym województwem. Jego zdaniem powołanie Związku i porozumienie między prezydentami Gliwic i Katowic stwarza szansę na to, żeby zająć się problemami przynajmniej jego centralnej części. A wyzwań jest wiele. Między poszczególnymi częściami subregionu występują spore nierówności rozwojowe. Środki z nowego unijnego budżetu, prawdopodobnie ostatnie tak duże, nie powinny zostać wykorzystane na kilkaset oderwanych od siebie projektów. Fakt, że nasz region ominęło Euro 2012 oraz ogromne inwestycje centralne związane z turniejem sprawił, że metropolie takie jak Warszawa, Poznań czy Trójmiasto uzyskały znaczącą przewagę nad naszą aglomeracją. Zadaniem Związku powinno być zatem w pierwszej kolejności wypracowanie pomysłu na rozwój Subregionu z wykorzystaniem szansy jaką stwarzają środki z nowego unijnego budżetu.
Posiedzenie zarządu zakończyło się deklaracją prezydenta Gliwic, że w najbliższym czasie zostaną zorganizowane spotkania samorządowców i ekspertów, podczas których kontynuowana będzie rozmowa na temat projektu ITS oraz wyzwań zasygnalizowanych przez prezydenta Sosnowca. Ich zadaniem będzie szybkie wypracowanie wniosków dla Zarządu.
Subregion Centralny Województwa Śląskiego zamieszkuje 2,8 mln mieszkańców. W jego skład wchodzi 81 jednostek samorządu terytorialnego, których 76 przystąpiło do Związku. Głównym zadaniem Związku będzie współdziałanie w celu efektywnego wykorzystania środków finansowych ,dostępnych dla samorządów w nowej perspektywie finansowej UE. Związek ma koordynować realizację wspólnych działań i projektów finansowanych z tych źródeł, a także, między innymi, wspomagać członków w realizacji zadań własnych, wspierać ich rozwój gospodarczy, kulturowy oraz innowacyjność i konkurencyjność firm zlokalizowanych na ich terenie.
Związek będzie kolejną formą współpracy samorządów konurbacji górnośląskiej. Jego działalność skupi się w głównej mierze na wykorzystaniu środków unijnych, nie będzie zatem konkurencyjna w stosunku do istniejących organizacji takich jak KZK GOP, organizatora komunikacji publicznej, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, skupiającego samorządy całego województwa czy GZM, związku komunalnego, w którego skład wchodzą wyłącznie duże miasta na prawach powiatu.