Strefa nowych możliwości
Opublikowane: 20.05.2014 / Sekcja: Miasto GospodarkaTempo inicjowania kolejnych przedsięwzięć w gliwickiej podstrefie KSSE utrzymane! Budowę nowego obiektu planuje m.in. AUTOROBOT 2 – spółka córka firmy AUTOROBOT STREFA. Częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanie się ponadto w przyszłości najnowsza inwestycja Huty Łabędy.
fot. A. Witwicki
Nowo powstała spółka AUTOROBOT 2 zamierza wybudować w podstrefie halę magazynowo-montażową, w której prowadzone będą próby technologiczne lin do zgrzewalnych karoserii samochodowych, produkowanych przez spółkę matkę. Inwestycja będzie realizowana w latach 2014 – 2017. Do 2020 r. na jej rozwój przeznaczonych zostanie blisko 20 mln zł. Planowane zatrudnienie – do 24 osób. Przypomnijmy, że spółka matka, czyli AUTOROBOT STREFA funkcjonuje w gliwickiej podstrefie KSSE od 1998 r. W zakładzie wytwarzane są głównie linie do zgrzewania karoserii samochodowych pod klucz, poczynając od fazy projektowej, poprzez proces produkcji, kończąc na montażu i oddaniu do eksploatacji w siedzibie klienta. W ostatnim okresie firma miała jednak możliwość sprawdzenia się na gruncie całkowicie odmiennym od dotychczasowego. W Gliwicach wykonana została bowiem z sukcesem linia montażowa dla modelu samolotu AIRBUS A350!
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zyska dodatkowych 116 ha pod planowane inwestycje – ogłoszono przed miesiącem. To efekt projektu rozporządzenia rozszerzającego KSSE, przyjętego 4 kwietnia przez Komitet Stały Rady Ministrów. Z obszaru włączanego do strefy ponad 25 ha to grunty należące do prywatnych firm, na których będą realizowane inwestycje z branży metalowej i szklarskiej. Na takich gruntach w Gliwicach Huta Łabędy planuje rozbudowę i modernizację wydziału gięciarni i strzemion obudów górniczych, a także wzniesienie nowego wydziału produkcji rur przewodowych ze szwem.
Tę ostatnią inwestycję zainaugurowano w Łabędach 16 maja wmurowaniem kamienia węgielnego. Uroczystość była połączona z obchodami Dnia Hutnika. Jak poinformowali przedstawiciele zarządu huty, szacunkowy koszt budowy Wydziału Produkcji Rur to 185 mln zł. Po jego uruchomieniu powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Na terenie wydziału działać ma nowa linia umożliwiająca produkcję rur ze szwem do zastosowań ciśnieniowych w ciepłownictwie i transporcie mediów energetycznych oraz kształtowników konstrukcyjnych o przekrojach kwadratowych i prostokątnych. – Liczymy na to, że oferta nowych produktów poszerzy bazę potencjalnych odbiorców w takich branżach, jak górnictwo, gazownictwo, przemysł naftowy i energetyka cieplna. Uruchomienie nowej inwestycji to także otwarcie na nowe rynki – Europę Zachodnią oraz Stany Zjednoczone – przekonywali reprezentanci zarządu huty. Planowana docelowo wielkość produkcji ma wynieść ok. 100 tys. ton rocznie. Ten poziom powinien zostać osiągnięty w 2020 r. Uruchomienie nowej inwestycji przewidziano w grudniu 2015 r.
fot. materiały prasowe Huty Łabędy
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje ponad 45 różnych obszarów w niemal 40 miastach i gminach na terenie województw śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Po ogłoszonym w kwietniu rozszerzeniu zajmie powierzchnię 2121 hektarów. Warto wiedzieć, że KSSE pozyskała dotychczas ponad 230 firm, które zainwestowały łącznie blisko 21 mld złotych oraz utworzyły ponad 51 tys. nowych miejsc pracy.