Czołg przyszłości z Gliwic podbije świat?
Opublikowane: 18.09.2013 / Sekcja: Miasto GospodarkaZa trzy lata w Gliwicach ma powstać prototyp nowego, lekkiego czołgu. Potem być może ruszy produkcja dla polskiej armii i kontrahentów zagranicznych. Jeśli wszystko się uda – wóz bojowy bezpośredniego wsparcia o roboczej nazwie PL-01 CONCEPT – będzie jedną z najlepszych tego typu jednostek wojskowych na świecie.
Zaprezentowany w Gliwicach PL-01 CONCEPT to pojazd bojowy, gąsienicowy i opancerzony, który w znaczny sposób zwiększy potencjał bojowy wojsk lądowych. Jego zaletami będą przede wszystkim: wysoka mobilność, duża siła ognia i zwiększony poziom ochrony załogi. Sama konstrukcja pojazdu to wytwór polskiej myśli technologicznej. Pracowali nad nią eksperci i inżynierowie z Gliwic. Wóz wyposażony będzie w bezzałogową więżę, która będzie mogła zostać uzbrojona w armatę gładkolufową 105 lub – zgodnie z normami NATO 120 mm. Masa pojazdu będzie stosunkowo niewielka, co przełoży się na mobilność i zwrotność podczas misji bojowych. Waga całkowita czołgu z pełnym opancerzeniem oscylować będzie w okolicach 35 ton. CONCEPT wyposażony będzie w bardzo mocny dynamiczny napęd. Jednostka posiadać będzie silnik Diesla o mocy ok. 950 KM. Maksymalna prędkość pojazdu to 70 km/h. W ciężkim terenie niewiele mniej – minimum 50 km/h. Kadłub i wieża pomalowane zostaną specjalną farbą pochłaniającą fale radarowe, więc wykrycie pojazdu przez przeciwnika będzie niezwykle trudne. Zastosowanie najnowocześniejszych materiałów wykorzystanych do budowy opancerzenia zapewni załodze maksymalny poziom bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą czołgu będzie możliwość jego zróżnicowanego wyposażenia – w zależności od potrzeb klienta. Wyposażenie jednostki będzie dobierane na zlecenie zamawiającego.A będzie w czym wybierać, bo pokazana koncepcja ma wiele nowoczesnych konfiguracji.
Prezentacja idei pojazdu PL-01 CONCEPT zaprojektowanego i wykonanego przez gliwicki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) - to pierwszy etap w pracach nad stworzeniem Wozu Wsparcia Bezpośredniego dla polskiej armii. Dalszy krok to opracowanie protypu w ramach konsorcjum firm Polskiego Potencjału Obronnego z OBRUM jako liderem i zgłoszenie projektu badawczego do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w celu uzyskania finansowania dalszych prac nad projektem.
Polski Holding Obronny współpracuje z czołowymi firmami w branży w celu dostarczenia nowych komponentów do projektu, realizowanego w ramach priorytetowego programu modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Sprostanie wymogom stawianym przez Wojsko jest priorytetem Polskiego Holdingu Obronnego, który w tym celu podpisał m.in. umowę z BAE Systems umożliwiającą wykorzystanie wzajemnych doświadczeń. Potencjalni krajowi konsorcjanci i poddostawcy projektu to m.in. Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Bumar Elektronika S.A. WB Elektronics S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, BUMAR PCO S.A., ZM Tarnów S.A.,Radmor S.A., PIMCO Sp. z o.o.
Gliwice mogą poszczycić się wieloma osiągnięciami związanymi z przemysłem wojskowym. W tym roku 45-lecie obchodzi właśnie OBRUM. Lata doświadczeń gliwickich konstruktorów i inżynierów zaowocowały dziesiątkami zrealizowanych przedsięwzięć, który dały praktyczny wkład w zasoby polskich wojsk lądowych.