Sensacja dla archeologów

Uaktualniono: 22.02.2019 / Sekcja: / pdf
Grób skazańca z przemieszczoną czaszką Grób skazańca z przemieszczoną czaszką (fot. Muzeum w Gliwicach)

„Odrzuceni przez społeczeństwo” – pod tym tajemniczym tytułem kryje się książkowa opowieść o niezwykłym odkryciu przy ul. Dworcowej. Podczas budowy drogi odkopano tam cmentarz, na którym nie wszystkie szczątki miały... głowy.

A w zasadzie nie wszystkie głowy były na swoim miejscu. Niektóre były wetknięte między nogi. A fakt, że cmentarz znajdował się w oddaleniu od kościołów i kaplic, jeszcze bardziej daje do myślenia. Kogo chowano w średniowieczu i nowożytności w niepoświęconej ziemi? Przede wszystkim skazańców, samobójców i wszelkiej maści wygnańców. Ludzie w ten sposób zabezpieczali się przed zmarłymi, których obawiali się nawet po śmierci. Albo karali tych, którzy złamali reguły społeczne jeszcze za życia.

Mroczna nekropolia dla odrzuconych została odkryta w latach 2011–2013 w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Jagiellońskiej. Groby i szczątki zbadano, a teorie naukowców na temat tego miejsca zostały zaprezentowane w najnowszym wydawnictwie Muzeum w Gliwicach. Autorami książki „Odrzuceni przez społeczeństwo. Cmentarz z końca XV / I połowy XVI wieku odkryty przy ul. Dworcowej w Gliwicach” są Jacek Pierzak, Łukasz Obtułowicz, Henryk Głąb i Jarosław Wróbel. Warto po nią sięgnąć, zwłaszcza, że cmentarz jest obecnie zasypany. Można także spotkać się z naukowcami osobiście. 22 lutego o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się spotkanie autorskie. Wstęp wolny. (mm)