Przezimujemy w teatrze

Uaktualniono: 08.01.2018 / Sekcja: / pdf
spektakl

„Ach, jak cudowna jest Panama” (reż. L. Słabińska, fot. B. Nitka)

Podczas zbliżających się ferii warto zobaczyć kapitalne przedstawienie dla dzieci „Ach, jak cudowna jest Panama” i wziąć udział w warsztatach. Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) zaprasza najmłodszych widzów 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego.

„Ach, jak cudowna jest Panama” to historia, która zabiera dzieci do Panamy – kraju bananów. Miś i jego najlepszy przyjaciel Tygrysek wyruszają w daleką podróż. Czy odnajdą wymarzone owoce? A może wrócą tam, skąd wyruszyli? Teatralna bajka to opowieść o zmianach, utrzymana w poetyce surrealistycznego snu, z muzyką wykonywaną na żywo. Spektakl będzie pokazywany na Małej Scenie 30 i 31 stycznia o godz. 9.00 i 11.00.

Konwencja snu i surrealizmu doskonale mieści różne odcienie dążenia do znalezienia Panamy. Jesteśmy we wnętrzu głowy artysty, w jego wyobraźni, która płata figle, raz jest nieobliczalna, czasem bardzo obliczalna, ale generalnie – wykrzywiona. Stąd surrealizm i „dziwność” obrazu, ruchu w choreografii Jacka Gębury oraz muzyki Pawła Klimka – mówi Laura Słabińska, reżyser spektaklu.

Przedstawienie jest adaptacją opowiadania Janoscha (właściwie Horsta Eckerta), popularnego niemieckiego pisarza. Autor książek o Misiu i Tygrysku urodził się na Górnym Śląsku – jego pseudonim powstał zresztą na bazie imienia Janusz, które – jak głosi anegdota – niemiecki zecer przerobił na „Janosch”. I tak już zostało.

Oprócz spektaklu dla młodych widzów, zespół TM-u przygotował także warsztaty teatralne „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”. Tym razem punktem wyjścia była bajka „Babcia robi na drutach” izraelskiego autora pochodzącego z Polski, Uriego Orleva (właściwie Jerzego Orłowskiego). Głos przeciw dyskryminacji i wykluczeniu dzieci usłyszą w trakcie zajęć z tworzenia kostiumów i improwizacji teatralnej. Warsztaty zaplanowano na 6 i 7 lutego o godz. 9.00 na Scenie Mikro, dopasowanej do potrzeb najmłodszych teatromanów.

Bilety są dostępne na stronie www.teatr.gliwice.pl oraz w kasie.

(mm)