23 lutego w warszawskim hotelu Regent odbyła się Gala wręczenia certyfikatów „Polish Cities of the Future 2015/2016”. Gliwice zajęły drugie miejsce w generalnym zestawieniu średnich miast Polski.
Na sali obecne były nie tylko delegacje zwycięskich samorządów, ale również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz centrów i biur obsługi inwestora. Nagrodę z rąk Arkadiusza Bąka, wiceministra gospodarki, Courtney Fingar, redaktor naczelnej dwumiesięcznika fDi Magazine oraz Sławomira Majmana, prezesa PAIiIZ odebrała w imieniu prezydenta Gliwic Katarzyna Kobierska, szefowa Biura Rozwoju Miasta UM.
– Znalezienie się w czołówce najlepszych w aż 4 kategoriach prestiżowego konkursu jest dla Gliwic bardzo dużym wyróżnieniem. Ranking przeprowadzony przez brytyjską grupę fDi pokazuje, że nasze miasto jest nie tylko przyjazne dla inwestorów, ale to również miejsce, w którym po prostu dobrze się żyje. Możemy być przykładem dla innych. Między innymi dzięki obecności Politechniki Śląskiej, jednej z największych uczelni technicznych w Polsce kształcącej ok. 30 tysięcy studentów i zatrudniającej ponad tysiąc pracowników naukowych, Gliwice to dziś ośrodek przemysłu zaawansowanych, innowacyjnych start-upów i nowoczesnej infrastruktury. To zamożne miasto z atrakcyjną dla mieszkańców przestrzenią publiczną, licznymi obiektami sportowymi i rekreacyjnymi. To przyjazne miejsce – zarówno dla gliwiczan, jak i gości z całego świata – komentuje wyniki rankingu fDo prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz.
Gliwice na podium i w pierwszej dziesiątce
„Polish Cities of the Future 2015/2016” to pierwszy ranking fDi Intelligence (ośrodka inwestycji zagranicznych prestiżowego brytyjskiego dziennika ekonomicznego Financial Times) zajmujący się wyłącznie polskimi miastami. Listę finalistów stworzono przy użyciu specjalistycznych narzędzi online fDi Markets i fDi Benchmark. Eksperci porównali kilkadziesiąt czynników w 50 lokalizacjach w pięciu kategoriach: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, kapitał ludzki i jakość życia, efektywność i opłacalność oraz łączność. Osobną kategorią była strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wszystkie miasta objęte rankingiem zostały sklasyfikowane według liczby ludności. Łącznie 11 ośrodków zostało sklasyfikowanych w kategorii „dużych” (powyżej 250 tys. mieszkańców), 16 miast – wśród nich Gliwice – w kategorii „średnich” (o liczbie mieszkańców między 100 tys. a 250 tys.), a 23 miejscowości (poniżej 100 tys. mieszkańców) w kategorii „małych”.
Gliwice zajęły drugie miejsce w generalnym zestawieniu średnich miast Polski. Uplasowały się jednocześnie na 10. pozycji wśród wszystkich 50. przeanalizowanych lokalizacji zakwalifikowanych do rankingu przez ekspertów fDi. Na wysokie noty złożyły się wyniki w trzech kategoriach: miasto przyjazne dla biznesu (1. miejsce wśród średnich miast i 8. miejsce wśród wszystkich miast w Polsce), kapitał ludzki i jakość życia oraz potencjał ekonomiczny (dwukrotnie 5. miejsce wśród średnich miast). Dodatkowo organizatorzy przeanalizowali strategie pozyskiwania inwestycji zagranicznych, wdrażane przez polskie miasta, i tu Gliwice uplasowały się na 9. miejscu w skali całego kraju. (kik)