Aktualności | Podsumowanie tygodnia (14–19 października)

Podsumowanie tygodnia (14–19 października)

Podsumowanie tygodnia (14–19 października)

Opublikowane: 20.10.2024 / Sekcja: Miasto 

•    W piątek, 18 października, przedstawiłam swojego trzeciego zastępcę. Na tę ważną funkcję powołałam Agnieszkę Dylewską, dotychczasową znakomitą Skarbnik Miasta Gliwice. Agnieszka Dylewska ma wysokie kwalifikacje, świetnie wypełnia swoje obowiązki i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach związanych z funkcjonowaniem samorządu. Współpracujemy ściśle od kilku miesięcy i jestem z naszej współpracy bardzo zadowolona. Tak, jak deklarowałam po wyborach, doceniam dotychczasowe zaangażowanie i osiągnięcia wielu długoletnich pracowników gliwickiego urzędu i z przyjemnością razem z nimi działam na rzecz Gliwic. Tak jest właśnie w tym przypadku. Moja nowa zastępczyni będzie miała w swoich kompetencjach zadania z zakresu: inwestycji i remontów, zamówień publicznych, środowiska i usług komunalnych. Ponadto będzie podlegał jej wydział organizacyjny UM oraz Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Do czasu powołania skarbnika miasta nadzorować będzie również wydziały finansowy, podatków i opłat oraz księgowości. Więcej na temat mojej nowej zastępczyni oraz jej dotychczasowych osiągnięć przeczytać można na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/prezydent-gliwic-zaprezentowala-swojego-trzeciego-zastepce.

•    Nowoczesna neurologia, interna i leczenie udarów już od listopada będzie odbywać się w Szpitalu Miejskim nr 4 (dawnym wojskowym). Spora część placówki przeszła gruntowną modernizację. Dzięki wartej blisko 7,5 mln zł inwestycji, na którą środki przekazało Miasto Gliwice, znajdą się tam wkrótce przenoszone z ul. Radiowej oddziały. Zmieniła się także działająca przy Zygmunta Starego szpitalna izba przyjęć – została wyremontowana i obecnie przyjmowani tam pacjenci będą mieli zdecydowanie lepsze warunki. Od początku listopada kompleksowe wsparcie medyczne będzie udzielane gliwiczanom w bardzo komfortowych warunkach w odnowionych salach i pomieszczeniach, mieszczących nowe wyposażenie, w tym 66 łóżek. W pełni przystosowano je do potrzeb pacjentów neurologicznych (oddział 22-łóżkowy), osób po udarach mózgu (którym zapewniono 19 łóżek) oraz mieszkańców wymagających opieki specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych (zapewniono im 25 łóżek). Placówka stanie się tym samym ośrodkiem medycyny niezabiegowej. Zdrowie gliwiczan jest najważniejsze. Budujemy nowy szpital w Gliwicach, ale – jak każdy wie – nie powstanie on w ciągu roku. Budowa potrwa kilka lat. Przez ten czas pacjenci wymagający wysokospecjalistycznej pomocy muszą być leczeni w jak najlepszych warunkach. Stwarzamy je, wykorzystując jeszcze dotychczasową siedzibę szpitala przy ul. Zygmunta Starego. O szczegółach inwestycji pisaliśmy na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/szpital-z-radiowej-bedzie-przy-zygmunta-starego.

•    Obiecałam wybudowanie 1000 mieszkań w Gliwicach i melduję, że działamy. Chcę, by nasze miasto było przyjaźniejsze, bardziej zielone, skrojone do potrzeb mieszkańców, studentów i absolwentów śląskich uczelni. To nie wizja odległej przyszłości, lecz zadanie do rychłej realizacji. Sposobem na przyciągnięcie młodych ludzi do Gliwic i zatrzymanie trendu depopulacji jest w pierwszej kolejności zapowiedziany w kampanii wyborczej projekt wybudowania 1000 komfortowych mieszkań na wynajem w różnych gliwickich lokalizacjach. Mieszkaniowe plany inwestycyjne na 5 następnych lat są już sprecyzowane. Pierwsze założenia koncepcyjne budowy następnych komfortowych, wielorodzinnych budynków z mieszkaniami na wynajem obejmują m.in. ulice Piaskową, Gojawiczyńskiej, Wierzbową i Miłą w Łabędach, ul. św. Wojciecha w dzielnicy Obrońców Pokoju oraz ul. Kujawską w Ligocie Zabrskiej, a także ulice Wiertniczą i Toszecką w Szobiszowicach. Razem daje to 1010 mieszkań. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie gliwice.eu/aktualnosci/inwestycje/beda-nowe-mieszkania-dla-gliwiczan.

•    Konsekwentnie zwiększamy dostępność miejskiej przestrzeni, dostosowując ją do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W porozumieniu z Okręgiem Śląskim Polskiego Związku Niewidomych, na placu Piastów montowane są specjalne elementy nawierzchni, które pomogą w orientacji i poruszaniu się w przestrzeni publicznej osobom niedowidzącym i niewidomym. Tzw. pasy prowadzące i pola uwagi to analogiczne rozwiązania jak na placu przed dworcem. To niejedyne z działań w ważnej dla miasta sprawie. Kilka miesięcy temu przy przejściach w rejonie skrzyżowania ul. Kozielskiej i Okulickiego wbudowano kostkę integracyjną z charakterystycznymi okrągłymi wypustkami. Są one informacją dla osoby niewidomej lub niedowidzącej o bezpośredniej bliskości jezdni. Podobne znajdziemy przy przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ul. Lutyckiej i Pszczyńskiej. Dostosowując infrastrukturę drogową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, także w tym roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach obniżył w kilku lokalizacjach krawężniki między miejscami postojowymi a chodnikiem. Prace przeprowadzono przy ul. Berbeckiego w rejonie banku, przy ul. Strzody w rejonie szkoły podstawowej, przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej, a także przy ul. Dworcowej w rejonie nr 25 i przy ul. Gruszczyńskiego w rejonie nr 3.

•    30-lecie działalności świętuje Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych im. Janiny Stoksik w Gliwicach. Zostało założone przez Janinę Stoksik w 1994 roku. Wówczas osoby z niepełnosprawnościami, które dzisiaj otacza się troską, dostosowuje do ich potrzeb miejską infrastrukturę, zwiększa dostępność do budynków użyteczności publicznej, organizuje zajęcia rozwijające pasje i warsztaty ułatwiające radzenie sobie w codziennym życiu, były niewidoczne, często skazane na pobyt w czterech ścianach i pozostawione wyłącznie trosce rodziny. Janina Stoksik jako osoba z niepełną sprawnością widziała to doskonale i postanowiła zmienić. W krótkim czasie SON stał się w Gliwicach niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie. Współpraca z samorządem układała się bardzo dobrze, a przedstawiciele SON byli zapraszani do udziału w miejskich i wojewódzkich pracach dotyczących tworzenia prawa dla osób z niepełnosprawnościami. Pani Janina – mimo pogłębiającej się niepełnosprawności – przez 20 lat znajdowała siły, by uczestniczyć w tych wydarzeniach. Dzisiaj nie ma jej już z nami, ale SON trwa i pilnuje, by prawa dotyczące osób z niepełnosprawnościami były przestrzegane, realizuje cele statutowe oraz kontynuuje ideę, która przyświecała jego założycielce – pomagać i robić wszystko, by osoby z niepełnosprawnościami mogły żyć jak najbardziej samodzielnie.

•    Na czas realizacji kolejnego etapu prac związanych z budową trasy rowerowej w kierunku ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach, od środy 16 października do połowy listopada na 120-metrowym odcinku ul. Toszeckiej – od skrzyżowania z ul. Rekreacyjną w stronę centrum Gliwic – obowiązuje ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach – w przypadku jego dużego natężenia wykonawca został zobowiązany do zastąpienia sygnalizacji sterowaniem ręcznym.

•    Blisko 120 wystawców służących fachowym wsparciem czekać będzie na uczestników 18. edycji jesiennych Inżynierskich Targów Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności na Politechnice Śląskiej, które odbędą się w najbliższy poniedziałek, 21 października. Wydarzenie skierowane jest do studentów, absolwentów i pracowników naukowych uczelni wyższych oraz uczniów szkół średnich i branżowych stojących przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Wstęp jest wolny –  na niektóre aktywności obowiązują zapisy! Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.targipracy.polsl.pl. W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z organizatorami pod nr. tel. 32/237-20-75, 32/237-15-59 i 691-441-028 oraz adresem e-mail kariera@polsl.pl.

•    Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach po raz kolejny przygotowuje się do listopadowej kwesty i szuka wolontariuszy. To ważna inicjatywa, do której każdego roku swoją cegiełkę chętnie dorzucają gliwiczanie. Zebrane pieniądze wspomogą rozbudowę i modernizację placówki oraz jej codzienną działalność. Każdego roku gliwiczanie hojnie wspierają kwesty listopadowe organizowane na cmentarzach przez hospicjum. Liczy się każda złotówka, bo cel zbiórki jest ważny. Tegoroczne kwesty odbędą się 1 i 2 listopada na ośmiu gliwickich cmentarzach oraz nekropoliach w Knurowie, Sośnicowicach, Wilczy i Pilchowicach. Potrzebnych jest 200 wolontariuszy. Osoby zainteresowane pomocą mogą się zgłaszać poprzez formularz na stronie www.hospicjum.gliwice.pl Placówkę można też wesprzeć, wrzucając pieniądze do puszek podczas kwesty.

•    Od roku działa protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Jest to funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – informuje prezes Krajowej Izby Kominiarzy w komunikacie do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2024/2025 i zachęca do podnoszenia świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania pożarom sadzy w kominie i zatruciom tlenkiem węgla (czadem). Elektroniczny protokół kominiarski to nowoczesne narzędzie, które od września 2023 roku potwierdza wykonanie przeglądu przewodów kominowych w Polsce. Zastępuje on tradycyjne dokumenty papierowe i jest integralną częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Więcej na ten temat przeczytacie na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/rusza-sezon-grzewczy-warto-wezwac-kominiarza.

•    Remek to kolejny supergość na naszej schroniskowej liście psiaków do pokochania, które czekają na Was w gliwickim schronisku przy ul. Wschodniej 56. To młodzieniaszek. Ma zaledwie dwa lata, ale już rosły z niego kawaler. Ten przystojniak jest energiczny, uwielbia chodzić na długie spacery i pobiegać na długiej smyczy. Na krótkiej też ładnie chodzi, nie ciągnie. Niezmiennie cieszy go zabawa szarpakiem – zabierz taki ze sobą na spacer, a oboje z Remkiem będziecie mieć udany dzień. Remek to bystrzak, łapie podstawowe komendy, świetnie odnajdzie się w domu bez małych dzieci. Bywa asertywny przy innych psach, ale po krótkim obwąchaniu przypomina sobie o dobrych manierach. Z początku może być trochę nieufny, ale Remek ma ogromne serce, które gdy się już skradnie, to na zawsze. Remek, tak jak i pozostali mieszkańcy schroniska dla zwierząt przy ul. Wschodniej, prezentuje się na stronie internetowej schronisko.gliwice.pl. Każdy przedstawiony tam czworonóg posiada galerię zdjęć i krótki opis zawierający najistotniejsze informacje, m.in. o wzroście, wieku, poziomie tolerancji dzieci i innych zwierząt. Po wybraniu pupila najlepiej zadzwonić do schroniska pod numer telefonu 519-743-556 i umówić się na spotkanie z przyszłym przyjacielem na całe życie. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, zostanie podpisana umowa adopcyjna i zabierzecie ze sobą nowego domownika. Warto wiedzieć, że zwierzęta z gliwickiego schroniska mają książeczki zdrowia, są zaszczepione, zaczipowane i wysterylizowane.

•    Ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, tyle że ma dodatkowe atuty: gromadzi wodę, pomaga w czasie suszy i ulewy, oszczędza nasze pieniądze. Jak go zbudować? Stowarzyszenie GTW zakłada ogród deszczowy przy boisku sportowym przy ul. Orkana 8. Przy okazji chce się podzielić z gliwiczanami doświadczeniem specjalistów z Ogrodu Botanicznego z Mikołowa, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć deszczową oazę. Bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem warsztaty zakładania deszczowego ogrodu, podzielone na część teoretyczną i praktyczną, odbyły się w sobotę, 19 października, przy ul. Orkana 8. Ich efektem jest wspólne dzieło – ogród deszczowy przy boisku.

•    Gliwiccy strażnicy miejscy mają nowy sprzęt do walki z zanieczyszczaniem powietrza, a co się z tym wiąże – podnoszący jakość życia mieszkańców. Trafił do nich samochód elektryczny, analizator pyłu zawieszonego, kamera termowizyjna oraz 5. ledowych tablic informujących o jakości powietrza. Nowy sprzęt strażnicy otrzymali dzięki środkom z konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Umożliwią one wzmocnienie działań kontrolnych i prewencyjnych, a także poprawę stanu środowiska oraz zdrowia mieszkańców. To istotny krok w kierunku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz ochrony jakości powietrza w naszym mieście.

•    12. edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy oddali 42 060 głosów na 207 projektów. Budżet obywatelski umożliwia mieszkańcom współdecydowanie o części miejskich funduszy, co sprzyja aktywności obywatelskiej. Zrealizujemy wszystkie trzy projekty ogólnomiejskie, w tym bezpłatny dostęp do e-booków i audiobooków, napis „I❤GLIWICE” przed dworcem oraz plenerowa siłownia. Gliwiczanie wybrali również 87 projektów dzielnicowych, z czego największe poparcie zyskały inicjatywy związane ze sportem, rekreacją i zdrowiem (35 zadań za ponad 3,2 mln zł). 75 zadań trafi do realizacji z puli podstawowej, natomiast 12 z tzw. puli dla aktywnych, przeznaczonej dla dzielnic o najwyższej frekwencji w głosowaniu. Środki z puli dla aktywnych w wysokości 1 288 200 zł trafiły do najbardziej zaangażowanych dzielnic: Brzezinki, Baildona, Politechniki, Wojska Polskiego, Wilczego Gardła, Szobiszowic, Bojkowa, Ostropy, Obrońców Pokoju oraz Sikornika. Najwięcej głosów oddano w dzielnicy Brzezinka – rekordowa frekwencja wyniosła tam aż 47,04%. Analiza oddanych głosów pokazuje, że głosowanie cieszyło się zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej. Przypomnijmy, że w budżecie obywatelskim swój głos mogą oddać także dzieci – udział w głosowaniu jest świetną okazją do kształtowania postaw obywatelskich. Szczegółowe wyniki GBO znajdziecie na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl/budzet-obywatelski.

•    Co zrobić, aby Gliwicki Budżet Obywatelski był jeszcze bardziej skuteczny i przyjazny mieszkańcom? Co działa w nim dobrze, a co warto zmienić? Chcemy dowiedzieć się, jakie jest Twoje zdanie na ten temat. Weź udział w konsultacjach! Elektroniczna ankieta jest dostępna na portalu decydujmyrazem.gliwice.pl od 14 do 31 października, a jej wypełnienie zajmuje zaledwie 5 minut. Oprócz ankiety online w ramach konsultacji w kolejnych tygodniach przedstawiciele Centrum 3.0 zorganizują spotkania warsztatowe oraz ruszą w miasto, aby zapytać o opinię napotkanych mieszkańców. Zachęcam do głosowania!

•    W tym tygodniu odwiedził mnie Hraczja Bojadżjan – Konsul Honorowy Republiki Armenii, a także przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, który od wielu lat działa na rzecz mniejszości ormiańskiej i kościoła ormiańskiego, dbając o stosunki polsko-armeńskie. Wspólnie z moim gościem rozmawialiśmy o możliwościach współpracy.

•    Cieszę się, że w Gliwicach mamy aktywnych seniorów. Włączają się oni w różne działania, pomagają i tworzą mnóstwo ciekawych inicjatyw. W tym tygodniu spotkałam się z kolejną grupą, która do tej pory w Gliwicach nie była odpowiednio zauważana. Artychy z Baildonki realizują się artystycznie i chcemy korzystać z tej twórczości. Seniorzy chcą z nią wyjść na zewnątrz i ułatwimy im to. Dodam tylko, że w ramach zbliżającego się jarmarku bożonarodzeniowego na gliwickim Rynku będą dwa stoiska „Made in Gliwice” przeznaczone dla artystów z naszego miasta. Będziecie mogli tam nabyć fantastyczne rzeczy stworzone lokalnie – mogą to być ciekawe prezenty świąteczne.

•    Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu to uciążliwy problem dla wielu osób, które samodzielnie szukają rozwiązań. Naprzeciw wychodzą specjaliści działający w Gliwicach w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Z porad prawnych można korzystać w kilku lokalizacjach w całym mieście. Przeznaczone są dla osób fizycznych, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, zarówno z Gliwic, jak i z Ukrainy. Zapisy na bezpłatne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii NPP prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod nr. tel. 517-081-054 (czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–10.30) lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem zapisy-np.ms.gov.pl. Adresy gliwickich punktów, w których świadczone są porady, a także materiały edukacyjne dostępne są na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/warto-korzystac-z-nieodplatnej-pomocy-prawnej-8.

•    Sprzęt do ratownictwa wysokościowego, ratownictwa medycznego oraz zestaw dostarczający powietrze osobom poszkodowanym – to nowe wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach-Łabędach dla grup szybkiego reagowania, rot asekuracyjnych będących w pełnej gotowości do działań w strefie zadymionej. Grupy asekuracyjne ratują strażaków w sytuacjach zagrażających ich życiu podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Sprzęt o wartości ponad 5,5 tys. zł został przekazany przez Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABEDY” S.A. w Gliwicach. Z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa strażaków biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

•    Wraca najpopularniejszy cykl wykładów ostatnich lat w Muzeum w Gliwicach – „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Po raz kolejny będzie okazja, by nie tylko spojrzeć na ramę obrazu, ale także wyjść poza nią i z bliska przyjrzeć się tym, którzy tworzą – artystom. Kim byli, kim się stawali, jak zostali zapamiętani? Poznajcie nieznane oblicze najpopularniejszych twórców wszech czasów. Bez cenzury. Wykłady będą miały formę konwersatoriów, odbywających się raz w miesiącu w Willi Caro  przy ul. Dolnych Wałów 8A. Tradycyjnie poprowadzi je historyczka sztuki Marta Witoń-Jankowska. Za nami pierwszy wykład, którego bohaterem był Michał Anioł. Harmonogram kolejnych spotkań dostępny jest na stronie gliwice.eu/aktualnosci/kultura/poza-ramy-artysci-bez-cenzury-znow-w-muzeum.

•    87 projektów naukowych, 237 uczestników z 43 szkół średnich z ponad 20 miast – za nami III edycja Projektu Politechnika zorganizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Zespół ekspertów nagrodził wyróżniające się projekty, w tym również z Gliwic. Podczas konferencji zamykającej zaprezentowano prawie 90 projektów naukowych. Eksperci wybrali 9 najlepszych, w tym 3, które zostały nagrodzone przez Konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO (do którego należy również Politechnika Śląska, jedna z 10 uczelni badawczych w kraju). Wśród tegorocznych laureatów znalazły się zespoły z Gliwic, Rybnika, Zabrza, Radzionkowa, Mysłowic i Chorzowa. Wśród laureatów z Gliwic są: V Liceum Ogólnokształcące z opracowaniem projektu i budową modelu lewitacji nadprzewodników (opiekun z Politechniki Śląskiej – dr inż. Błażej Tomiczek), IV LO z projektem urządzenia wspomagającego detekcję i wizualizację sygnałów w oparciu o testy komórkowe in vitro (opiekun z Pol. Śl. – dr hab. inż. Damian Borys), Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej z projektem zastosowania wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji funkcji poznawczych osób starszych (opiekun z Pol. Śl. – dr Ewa Lach). Uczniowie z zespołów wyróżnionych przez ekspertów, jeżeli zdecydują się na podjęcie studiów na Politechnice Śląskiej, otrzymają stypendium w wysokości 700 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w pierwszym roku. Gratuluję!

•    510-230-120 – ten numer telefonu warto znać. 20 seniorów ochotników przeszło we wtorek pierwsze szkolenie przygotowujące ich do roli odbierających „Telefon życzliwości” – numer, pod którym już wkrótce każdy senior w potrzebie znajdzie dobre słowo i wsparcie. Nabór do projektu gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Rady Seniorów pozostaje otwarty. Jeśli więc jesteś emerytką lub emerytem, lubisz pomagać innym, chcesz czuć się potrzebny, a do tego dysponujesz wolnym czasem – zgłoś się już dzisiaj! „Telefon życzliwości” to bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że są w Gliwicach seniorzy, którzy chcą wspierać się nawzajem. Człowiek potrzebuje kontaktu z drugą osobą – czasem chcemy po prostu porozmawiać. Niestety, wiele osób nie ma takiej możliwości. Teraz będzie wystarczyło podnieść słuchawkę i po drugiej stronie będzie czekać życzliwa osoba. Wolontariuszem może zostać każdy senior mieszkający w Gliwicach, który jest otwarty na innych, potrafi słuchać, lubi rozmawiać, pomagać i ma trochę wolnego czasu. Czujesz, że chciałbyś spróbować swoich sił jako osoba odbierająca „Telefon życzliwości”? A może jeszcze się wahasz i potrzebujesz zadać kilka dodatkowych pytań? W obu przypadkach koniecznie skontaktuj się z Bernadetą Bonus z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach – tel. 517-080-877, e-mail: bonus_b@ops.gliwice.pl. Więcej na temat inicjatywy na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/telefon-zyczliwosci-dla-seniorow-juz-wkrotce-w-gliwicach.

•    Wszelkie inicjatywy zmierzające do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa nie tylko kierowców i rowerzystów, ale też pieszych są w Gliwicach priorytetem. Zarząd Dróg Miejskich wdraża je, korzystając z takich rozwiązań, jak strefy ograniczonej prędkości.  
Jak zapowiada ZDM – jeszcze w tym miesiącu w wybranym rejonie Sośnicy wprowadzona zostanie strefa 30. W nadchodzącym tygodniu rozpoczną się prace przy wprowadzaniu oznakowania dla strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h, obejmującej ulice Reja, Kasprowicza, Na Filarze, Drzymały, Skarbnika, Staszica i Gankowej. Wcześniej strefą 30 objęte zostały inne rejony Sośnicy. Ograniczenie prędkości wprowadzono m.in. na ulicach Szybowej, Związkowej, Chodźki, Przedwiośnie, Poligonowej i Pogodnej. Rozwiązanie wdrożone zostało w tym roku również w dzielnicach Wójtowa Wieś i Obrońców Pokoju.

•    W czwartek, 17 października, rozpoczęły się prace remontowe nawierzchni jezdni ul. Trzech Króli w dzielnicy Żerniki. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach podjął decyzję o wykonaniu w tym miejscu nawierzchni asfaltowej, bo prowadzone na przestrzeni ostatnich lat doraźne prace naprawcze generowały zbyt wysokie koszty. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych finał prac zaplanowano jeszcze w tym miesiącu. Na czas prac droga zostanie zamknięta, ale mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do posesji.

•    Miejskie korty tenisowe przy ul. Kosynierów 6 kończą sezon. Będą czynne do końca października. Obiekt zarządzany przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych oferuje cztery korty do gry, jeden treningowy, trybunę dla kibiców, szatnie i parking. W związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi zmieniły się godziny otwarcia obiektu. Można z nich korzystać od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.Warto jeszcze z nich skorzystać i zadbać o formę przed zimą!

•    Gliwiccy urolodzy rozszerzyli zakres przeprowadzanych operacji robotycznych o cystoprostatektomię w raku pęcherza moczowego. Tym samym możliwości nowoczesnej chirurgii oferowane w miejskiej lecznicy mogą pomóc kolejnej grupie chorych. Pamiętajmy – każdego roku w Polsce pojawia się około ośmiu tysięcy rozpoznań raka pęcherza moczowego. Zastosowanie rozwiązania małoinwazyjnego minimalizuje zakres ran pooperacyjnych, skraca czas rekonwalescencji, a dla pacjenta oznacza łatwiejszy powrót do normalnego funkcjonowania. Taka operacja z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej stanowi nowoczesny standard leczenia zmian nowotworowych. Zabieg nie wymaga otwierania powłok brzusznych pacjenta, a jedynie wykonania małych nacięć. Procedura wykonywana jest ze zdecydowanie większą precyzją w porównaniu do metody klasycznej. Od 2023 roku gliwiccy urolodzy przeprowadzili już trzysta operacji robotycznych.

•    Złota gliwicka jesień zachwyca, ale nocami jest już chłodno, dlatego palmy znikają z urokliwego gliwickiego krajobrazu i wracają do Palmiarni Miejskiej, gdzie przezimują pod troskliwą opieką. 22 tropikalne piękności przez całe lato cieszyły oczy przechodniów na skwerach, placach i w parkach, nadając naszemu miastu egzotycznego charakteru. Czas na odpoczynek. Jako pierwsze do Palmiarni powróciły okazy ze skweru Europejskiego i parku Chopina, a następnie z placu Piłsudskiego, sprzed PreZero Areny Gliwice i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki oraz Sądu Okręgowego. Na gliwickie skwery palmy powrócą późną wiosną (gdy noce znów będą ciepłe), by zwiastować nadchodzące lato i rozbudzać w gliwiczanach wakacyjne plany. Warto pamiętać, że palmy oraz inne niesamowite rośliny i zwierzęta można odwiedzać w gliwickiej Palmiarni w parku Chopina od wtorku do piątku w godz. od 9.00 do 18.00, natomiast w soboty, niedziele i święta w godz. od 10.00 do 18.00.

•    Pełną parą idą prace związane z remontem gliwickiego Ratusza – jednej z najpiękniejszych wizytówek naszego miasta. Wyczyszczona została już elewacja zabytkowego budynku. Renowację przeszły też drzwi wejściowe. Oprócz tego wymieniono część obróbek blacharskich, wykonano instalacje elektryczne oświetlenia oraz odnowiono kraty okienne i kwietniki, które czekają na ponowny montaż. Obecnie trwa nakładanie tynku na elewację oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Przed nami jeszcze trochę pracy, ale też nowość – realizowana dodatkowo  wymiana tarcz i wskazówek wieżowego zegara. W związku z przedłużającymi się, skomplikowanymi pracami przy czyszczeniu elewacji Ratusza z powłok tynkarskich i malarskich, na efekt końcowy będziemy musieli zaczekać nieco dłużej. Remont, którego zakończenie planowano na koniec października może potrwać do połowy listopada. Widok pięknego, odnowionego Ratusza powinien jednak zrekompensować mieszkańcom czas oczekiwania. Przypominam, że koszt inwestycji pn. „Remont elewacji XV-wiecznego Ratusza oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Gliwicach” to ponad 1,2 mln zł, natomiast 98% kwoty stanowią pozyskane przez miasto środki zewnętrzne pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

•    Mogą czasowo utrudniać ruch, ale to dzięki ich działaniom kierowcy w rezultacie komfortowo poruszają się po gliwickich drogach, a piesi bezpiecznie po chodnikach. Dzięki zgłoszeniom gliwiczan i cyklicznym przeglądom prowadzonym przez inspektorów Zarządu Dróg Miejskich w terenie, w tym tygodniu drogowcy zajmowali się naprawą nawierzchni jezdni ulic Oriona, Edisona, Zygmuntowskiej, Przyszowskiej, Gutenberga, Andersen, Orląt Śląskich i Trzech Króli. Kontynuowali również prace naprawcze w zatoce autobusowej przy ul. Kozielskiej i prowadzili pilne naprawy chodników przy ul. Dworcowej i Daszyńskiego. Jak i gdzie zgłaszać pilną naprawę drogi lub chodnika? Telefonicznie pracownikom Biura Obsługi Interesantów w Zarządzie Dróg Miejskich (w godzinach od 7.30 do 15.30) – 32/300-86-01 lub 32/300-86-02, telefoniczne inspektorom referatu remontów dróg (w godzinach od 7.30 do 15.30) – 32/300-86-60, 32/300-86-61 lub 32/300-86-12 lub całodobowo elektronicznym formularzem „Zgłaszanie awarii w pasie drogowym" znajdującym się w zakładce Kontakt na www.zdm.gliwice.pl.

•    W tym tygodniu kierowcy i piesi mogli napotkać utrudnienia w obrębie skrzyżowania ulic Bernardyńskiej i Grottgera, gdzie rozpoczęły się prace przy budowie przyłącza gazu do jednego z budynków. Zajęty został jeden pas ruchu prowadzący w kierunku ul. Michałowskiego i Orląt Śląskich, a to oznaczało konieczność wprowadzenia ruchu wahadłowego dla pojazdów. Ze względu na konieczność zajęcia części chodnika piesi musieli poruszać się zgodnie z ustawionym oznakowaniem po drugiej stronie drogi. Utrudnienia dotyczące jezdni i chodnika potrwają do końca bieżącego tygodnia. Z początkiem kolejnego, roboty będą obejmowały jedynie chodnik. Każdego dnia po zakończeniu prac, przejazd ulicą i przejście chodnikami będą przywracane do ruchu.

•    Zmieniamy sposób myślenia o mieście. Kierując się zaspokajaniem potrzeb wspólnoty lokalnej, przyspieszamy realizację wybranych działań istotnych dla gliwiczan. Dzięki kolejnemu zwiększeniu o 5 mln zł tegorocznych miejskich wydatków budżetowych, przeznaczonych na wymianę nawierzchni dróg w złym stanie technicznym, pilnej naprawy doczekają się wkrótce spore fragmenty czterech ważnych gliwickich traktów. W listopadzie i grudniu przewidziano remont: ok. 380-metrowego odcinka ul. Dąbrowskiego – od skrzyżowania z ul. Zabrską i Poniatowskiego do ul. Traugutta, ok. półkilometrowego odcinka ul. Dworcowej (punktowo, na całej długości), ok. 800-metrowego odcinka alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed zjazdem do Rzeczyc oraz ok. 600-metrowego odcinka ul. Eiffla – od ul. Wyczółkowskiego do zakrętu w ul. Einsteina. Prace naprawcze będą wykonywane przy sprzyjającej pogodzie. Przypominam, że dzięki przekazaniu latem dodatkowych 5 mln zł z budżetu miasta na pilne bieżące remonty dróg i chodników, uzupełniono ubytki w nawierzchni na ulicach: Młodego Górnika, Jagodowej, Rodzinnej, Daszyńskiego, Ligockiej, Oświęcimskiej, Jesiennej oraz na płycie Rynku. Równolegle nakładem 2 mln zł naprawiono nawierzchnię ul. Chorzowskiej

•    W poprzednich latach podwyżki podatków od nieruchomości były na wysokim poziomie: w 2022 roku wzrosły o 27,14%, w 2023 roku o 12,36%, a w 2024 roku o 15%. W 2025 roku również konieczna będzie podwyżka podatków, ale tym razem nieporównywalnie niższa, bo wynosząca zaledwie 2,7%. Przykładowo, gliwiczanin posiadający mieszkanie o pow. 58 m² z udziałem w działce 89 m² zapłaci więcej zaledwie o 4,10 zł za cały rok. W związku z podwyżką, którą wprowadziły poprzednie władze Gliwic, ten sam mieszkaniec musiał w tym roku unieść podwyżkę ponad czterokrotnie większą od obecnie planowanej. Według przewidywań Narodowego Banku Polskiego, inflacja za rok 2024 wyniesie 3,7% (za wrzesień 2024 r. było to 4,9%)  i uszczupli budżet miasta, które musi szukać źródeł dochodu na realizację ważnych dla mieszkańców zadań, m.in. na zdrowie, opiekę społeczną, bezpieczeństwo czy różnego rodzaju inwestycje, m.in. budowę domu dziecka. Przyszłoroczne podwyżki będą dużo niższe i mniej odczuwalne dla mieszkańców, niż w poprzednich latach. Podatek od nieruchomości jest jednym z podatków lokalnych i stanowi źródło dochodów gminy. Miasto nie chce jednak iść drogą poprzedników, którzy podnosili podatki o 27%. Podwyżka o 2,7% nie powinna być odczuwalna dla mieszkańców, a wzmocni budżet miejski o około 6,4 mln zł. Decyzję w tej sprawie podjęli radni miejscy na ostatnie sesji. Pełną listę stawek można znaleźć w BIP w projekcie uchwały: bip.gliwice.eu/storage/uchwaly/p14092.pdf.

•    W czwartek, 17 października, w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gliwicach uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna wybudowana na dachu ciepłowni. To ważny moment w ponad 50-letniej historii PEC–Gliwice. Produkuje już nie tylko ciepło dla mieszkańców, ale także prąd – na własne potrzeby. Instalacja fotowoltaiczna wraz z konstrukcjami balastowymi, trasami kablowymi i instalacjami oraz konieczną infrastrukturą do działania całego układu fotowoltaicznego o mocy 49,5 kW pozytywnie przeszła odbiory techniczne. Cały układ składa się z 90 paneli o mocy 550 W każdy, zabudowanych na dachu budynku socjalno-biurowego przy kotłowni kotła WP70 przy ul. Królewskiej Tamy 135. Zajmowana powierzchnia modułów to 243 m2. Napięcie stałe z paneli fotowoltaicznych przetwarzane jest na napięcie zmienne przez 4 przetwornice zabudowane w pomieszczeniu kablowni budynku kotłowni. Za pomocą przeznaczonej do tego linii kablowej podawane jest do rozdzielni głównej 0,4 kV bazy magazynowej PEC–Gliwice, zlokalizowanej przy ul. Królewskiej Tamy 44. Jak informuje PEC, instalacja pozwoli mu pozyskać co najmniej 30 000 kWh prądu rocznie. Energia elektryczna będzie wykorzystywana  do zasilania obiektów bazy magazynowej przedsiębiorstwa, a także budynków księgowości, dyspozycji mocy oraz garaży i – tym samym – ładowania parkujących w nich samochodów elektrycznych. Koszt inwestycji to ok. 254 tys. zł.

•    W czwartek, 17 października, w sali ślubów gliwickiego Ratusza odbyły się uroczystości Złotych i Diamentowych Godów. Pary małżeńskie obchodzące 50. rocznicę ślubu medalami nadanymi przez Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” udekorował mój zastępca, Jarosław Zięba. Z okazji Diamentowych Godów pary świętujące 60-lecie pożycia małżeńskiego otrzymały listy gratulacyjne. Były też życzenia i kwiaty. Jubilatom niezmiennie życzę wzajemnego zrozumienia, szacunku i dużo zdrowia na kolejne lata wspólnego życia. Przed Państwem kolejne piękne rocznice.

•    Linia kolejowa, łącząca Gliwice z Katowicami przez Rudę Kochłowice, zostanie przebudowana i uzupełniona o dodatkowe przystanki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 350 mln zł z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Realizacja tej inwestycji zwiększy atrakcyjność kolei w województwie śląskim. Linia kolejowa nr 141, która przebiega m.in. przez Rudę Kochłowice i łączy Gliwice z Katowicami, wykorzystywana jest w ruchu towarowym. Po prawie 30 latach znów zostanie przystosowana do obsługi pociągów pasażerskich. W ramach projektu, wybudowanych lub odtworzonych zostanie łącznie 7 nowych przystanków: Zabrze w rejonie ul. Opawskiej, Zabrze Makoszowy, Ruda Bielszowice, Ruda Halemba, Ruda Wirek, Ruda Kochłowice, Chorzów Hajduki, które zwiększą dostęp do kolei. Dzięki modernizacji ponad 20 km linii kolejowej, pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h.Jak informuje PKP PLK S.A. umowa na realizację prac projektowych i budowlanych w ramach zadania została podpisana z firmą TORKOL Sp. z o. o. Inwestycja będzie realizowana w latach 2024–2029.

•    W sobotę, 19 października, po raz pierwszy do Gliwic zawitał Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych – wydarzenie skupione wokół recitali, koncertów muzyki kameralnej, wokalnej i orkiestrowej. Większość występów w ramach 34. edycji wydarzenia odbyła się w Katowicach, jednak sam festiwal rozebrzmiał w klimatycznych, zabytkowych wnętrzach gliwickiej Willi Caro. Gościer mogli usłyszeć dzieła kompozytorów z różnych epok, takich jak Jan Sebastian Bach, Domenico Scarlatti, Fryderyk Chopin, Franz Liszt i Karol Szymanowski, w wykonaniu Piotra Orlowa – pianisty związanego ze Śląskiem, absolwenta Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, obecnie studenta w klasie fortepianu prof. Beaty Bilińskiej w katowickiej Akademii Muzycznej oraz laureata ok. 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.  Organizatorem festiwalu jest Katowice Miasto Ogrodów. Na koncert w Willi Caro zaprosiły także Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych oraz Muzeum w Gliwicach. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

•    Również w sobotę na krytej Pływalni „Olimpijczyk” odbyły się IV Śląskie Rodzinne Zawody Pływackie organizowane przez Miasto Gliwice, Miejski Zarząd Usług Komunalnych, Klub Pływacki „SiKReT” Gliwice oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. Podczas imprezy, którą objęłam swoim patronatem, drużyny składające się z trzech zawodników – w tym uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych i osób dorosłych – zmierzyły się w sztafetach rodzinnych na dystansie 3 × 25 metrów oraz konkurencjach indywidualnych na dystansach 25 lub 50 metrów. Ich zmagania podziwiali kibice zgromadzeni na trybunach.

•    Za nami prawdziwie muzyczna sobota, wypełniona mocnymi brzmieniami i doskonałą zabawą. Wszystko za sprawą 9. edycji Punk Generation – imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu Centrum Kultury Victoria, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych w naszym mieście. 19 października w gliwickim „Mrowisku” klasykę punk rocka zagrały zespoły, które od wielu lat z powodzeniem występują na scenach, ale także te, które dopiero zaczynają swoją drogę muzyczną.

•    W sobotę Gliwicki Aeroklub zaprosił miłośników lotnictwa i przestworzy na „Otwarte hangary”. Goście mieli okazję, by zobaczyć ekspozycję zabytkowych szybowców, wiatrakowce, samoloty ultralekkie i motoszybowiec. Mogli też porozmawiać z pilotami, członkami aeroklubu i skoczkami spadochronowymi oraz obejrzeć skoki spadochronowe, a nawet odbyć lot zapoznawczy wiatrakowcem i motoszybowcem.

•    Doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem? Nie zwlekaj-reaguj! Trwają kampanie „Razem przeciw przemocy” i „Dzieciństwo bez przemocy”. Miasto przyłączyło się do tych ważnych akcji – zaplanowano szereg wydarzeń społeczno-edukacyjnych. Z tej okazji w sobotę, 19 października, na terenie CH FORUM przy ul. Lipowej odbyło się wydarzenie „Wrażliwi na przemoc”, a w jego ramach m.in. terenowa gra profilaktyczno-edukacyjna „Szlakiem mocy do pomocy”, konsultacje prawne oraz psychologiczne, warsztaty, kreatywne zajęcia, gry rodzinne oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony i judo. Więcej na temat kolejnych planowanych wydarzeń przeczytacie na stronie gliwice.eu/aktualnosci/miasto/gliwice-przeciw-przemocy-trwaja-wazne-kampanie.

•    Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Już dzisiaj na placu Krakowskim odbędzie się ostatnia w tym roku wyprzedaż garażowa pod chmurką organizowana przez Radę Dzielnicy Śródmieście. Przyjdź i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi. Wyprzedaż potrwa od godz. 8.00 do 13.00. To świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Opłata za wystawienie stoiska to wynosi 2 zł.

•    Już dzisiaj w samo południe rozpocznie się ostatni w tym sezonie koncert w ramach Otwartego Salonu Muzycznego. W podróż po dźwiękach XIX-wiecznej Europy słuchaczy tradycyjnie zabierze Zespół Muzyki Salonowej Eleganza. Finałowy koncert zabrzmi wśród palm i tropikalnej roślinności w gliwickiej Palmiarni Miejskiej (ul. Fredry 6). Tradycyjnie usłyszeć będzie można utwory wielu kompozytorów, m.in. Johanna Straussa, w wykonaniu Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza. Zabrzmią czardasze, tańce, polki, walce, serenady, uwertury, wiązanki i marsze. Koncert rozpocznie się o godz. 12.00. Obowiązują bilety wstępu do Palmiarni. Zespół Muzyki Salonowej Eleganza tworzą liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Grupa powstała w 2016 roku i kontynuuje wiedeńską tradycję muzykowania w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju. Ma spore grono sympatyków, które każdego roku się powiększa. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Victoria i Agencja Artystyczna WENA.

•    W parku trialowym AMK Gliwice na giełdzie samochodowej przy ul. Błonie 12 trwają zmagania w ramach 9. i 10. Rundy Otwartych Indywidualnych Trialowych Mistrzostw Śląska w Rajdach Motocyklowych, a także Trialowy Puchar Śląska, które objęłam patronatem. Dzisiaj ostatni dzień sportowych emocji. Start o godz. 10.00, a ceremonia rozdania nagród ok. godz. 15.30. Każdy, kto chciałby zobaczyć zawody może przyjść i pokibicować. Wstęp jest bezpłatny, a dodatkowo zaplanowano muzyczną niespodziankę – o godz. 10.00 zagra zespół „The Tree”.