Aktualności | Gliwice przeciw przemocy. Rusza ważna kampania

Gliwice przeciw przemocy. Rusza ważna kampania

Fot. materiały organizatora

Gliwice przeciw przemocy. Rusza ważna kampania

Opublikowane: 24.09.2024 / Sekcja: Miasto 

Jesteś ofiarą lub świadkiem agresji? Reaguj! Rusza czwarta edycja niezwykle ważnej kampanii „Razem przeciw przemocy”. Miasto przyłącza się do tej ważnej akcji – aż do grudnia zaplanowano szereg wydarzeń społeczno-edukacyjnych. Wydarzenia swoim patronatem objęła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Kampania ma uwrażliwić na przemoc w najbliższym otoczeniu, zachęcić do działania i reagowania oraz promować różne formy pomocy dla osób zagrożonych czy uwikłanych w zjawisko agresji domowej. Kampania „Razem przeciw przemocy” pokazuje również solidarność i wsparcie dla międzynarodowej kampanii „Biała wstążka” czy ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

To kolejna okazja, by przypomnieć, jak ważne jest bycie wrażliwym i reagowanie na każdy przejaw agresji. W Gliwicach przygotowano specjalne akcje informacyjne poświęcone przeciwdziałaniu temu zjawisku. Warto wziąć w nich udział, nie tylko gdy doznaje się przemocy, ale również, by wiedzieć, jak pomóc osobom, które jej doświadczają – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Warto przeczytać, skorzystać, polecić:
•    28 września o godz. 10.00 odbędzie się bieg „Biała Wstążka” w ramach 129 Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Zawodnicy oraz osoby biorące udział w wydarzeniu będą miały okazję przypiąć do koszulek białe wstążki - symbol sprzeciwu wobec przemocy. Zawody odbędą się w gliwickim lesie komunalnym (wjazd od ul. Leśnej). Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej: gppb.eu.
•    19 października na terenie CH FORUM w godzinach od 12.00 do 18.00 odbędzie się akcja „Wrażliwi na przemoc”. Zaplanowano m.in. terenową grę profilaktyczno-edukacyjną „Szlakiem mocy do pomocy”, konsultacje prawne oraz psychologiczne, warsztaty, kreatywne zajęcia, gry rodzinne oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony i judo. 
•    We wrześniu ruszy nabór do grupy informacyjno-edukacyjnej dla osób doznających przemocy domowej „Przełamać ciszę”. Uczestnicy otrzymają informacje, wsparcie, pomoc w odbudowaniu utraconej stabilizacji i bezpieczeństwa. Spotkania mają zmniejszyć też poczucie osamotnienia i izolacji. Pierwsze odbędzie się 26 września, następne w kolejne czwartki, w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Władysława Sikorskiego 134, piętro III, w godz. od 10.00 do 12.00.

W ramach kampanii przewidziano też:
•    warsztaty wzmacniające potencjał osób zagrożonych doznawaniem przemocy domowej,
•    certyfikację „Wrażliwi na przemoc” (dedykowane instytucjom i podmiotom z terenu Gliwic),
•    13 listopada debatę Komendy Miejskiej Policji dla uczniów szkół ponadpodstawowych na temat przemocy i jej przeciwdziałania,
•    19 listopada spotkanie organizowane przez Komendę Miejską Policji dla przedstawicieli oświaty na temat zjawiska przemocy i jej przeciwdziałania. Omówione zostaną wyniki badań prowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych, 
•    Publikację postów propagujących reagowanie na przemoc i rozpowszechnianie materiałów profilaktycznych dedykowanych m.in. osobom doznającym przemocy, osobom stosującym przemoc oraz dzieciom i młodzieży.
Więcej informacji na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy”- „Razem przeciw przemocy” 2024 oraz na profilu Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach na portalu Facebook.
Organizatorem głównym wydarzenia jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach. (mf)

 

plakat