
Fot. materiały organizatora
Graffiti Jam + BZR Stage na placu Krakowskim. Sztuka ulicy zagości w czwartek w sercu miasta w ramach Biennale Gliwice
Opublikowane: 02.07.2025 / Sekcja: Dzieje się Karta Mieszkańca KulturaBiennale Gliwice to nowy wymiar miejskiego festiwalu – wydarzenie organizowane przez Miasto Gliwice pod patronatem prezydent Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, łączy kulturę, sztukę i społeczne zaangażowanie w przestrzeni publicznej. Jednym z najbardziej dynamicznych punktów programu będzie czwartkowe Graffiti Jam + BZR Stage na placu Krakowskim – całodniowa celebracja kultury ulicznej, twórczej ekspresji i wspólnoty.
Kolor zamiast szarości – wielkoformatowe malowanie skateparku
W czwartek, 3 lipca, od godziny 10.00 artyści związani z grupą Animacje Na Ścianie rozpoczną przekształcanie ścian skateparku na placu Krakowskim w wielkoformatowe dzieło sztuki. Betonowe powierzchnie zamienią się w tętniącą energią galerię pod gołym niebem – pełną kolorów, narracji i emocji.
Animacje na Ścianie to gliwicka pracownia street artu prowadzona od 2018 przez Bartka Prajsnara. Artyści działają legalnie i profesjonalnie, a ich misją jest przekształcanie „szarych miast” w przyjazne, kolorowe przestrzenie. Dbają o porządek i estetykę, a ich malunki powstają za zgodą właścicieli i w miejscach wyznaczonych do prezentacji.
Dzieci też malują! Szwedzki mentorem strefy dla najmłodszych
Podczas Biennale Gliwice zostanie utworzona zostanie także specjalna przestrzeń do twórczego działania. Jej mentorem będzie znany grafficiarz – Szwedzki. W godzinach od 10.00 do 15.00 będzie tworzył autorskie graffiti, które połączy wartości Biennale, Miasta Gliwice oraz partnera wydarzenia – Volvo Euro Kas. Jego praca stanie się wizualnym symbolem współpracy i kreatywności, która towarzyszy festiwalowi, a także ukłonem w stronę miasta i jego mieszkańców.
Od godziny 15.00 do 18.00 przestrzeń ta zostanie udostępniona najmłodszym uczestnikom Biennale Gliwice, którzy pod okiem Szwedzkiego będą mieli okazję rozwijać swoje artystyczne pasje. Na specjalnie przygotowanej ściance dzieci będą mogły wypełniać i kolorować szkic, a także dodawać własne pomysły i elementy. To dla nich wyjątkowa możliwość, aby legalnie i bez obaw wyrazić siebie poprzez sztukę, poznając przy tym podstawy graffiti pod okiem doświadczonego artysty i pedagoga.
– To dla mnie istotne, żeby dzieciaki mogły malować legalnie i bez stresu – tak jak ja kiedyś o tym marzyłem. Chodzi o to, żeby poczuły, że mogą zostawić swój ślad, choćby to był kolorowy es na ścianie. To nie tylko zabawa – to ich pierwszy krok do wyrażania siebie. Najważniejsze jest to, żeby dzieci czuły, że ich sztuka ma wartość – nawet jeśli to pierwsze, nieporadne linie. Chodzi o radość, kontakt z kolorem. Kiedy widzę, jak ktoś po raz pierwszy maluje na ścianie i zaczyna się uśmiechać – wiem, że to działa – komentuje Szwedzki.
Warto też wiedzieć, że Szwedzki – choć chętnie pozuje do zdjęć i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych – nie pokazuje publicznie swojej twarzy. Artysta konsekwentnie występuje w masce, która stała się jego znakiem rozpoznawczym – zarówno na scenie graffiti, jak i podczas oficjalnych projektów czy warsztatów.
Volvo i Szwedzki wspólnie dla Biennale Gliwice
Dzięki wsparciu firmy Volvo Euro Kas, Graffiti Jam stanie się jednym z najbardziej dynamicznych i wyjątkowych wydarzeń festiwalu Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce.
Nie będzie to pierwsza raz, kiedy marka realizuje wspólne działania ze Szwedzkim. Artysta nawiązał kreatywną współpracę z katowickim salonem Volvo Euro Kas w 2024 roku. Jej efektem była kampania „Szwedzki klimat na drodze”. W jej ramach artysta stworzył autorskie projekty graficzne do oklejenia sześciu modeli Volvo. Zorganizowano wtedy także otwarte wydarzenia artystyczne – Szwedzki malował murale na mobilnych ściankach i prowadził warsztaty graffiti. Oklejone samochody Volvo, stworzone w ramach tej współpracy, będzie można zobaczyć na żywo podczas tegorocznego Graffiti Jam w Gliwicach, organizowanego w ramach Biennale Gliwice 2025.
BAZAR ZONE – muzyka, taniec, street lifestyle
To jednak nie koniec atrakcji. Od godziny 15.00 plac Krakowski wypełni się dźwiękami muzyki i rytmami miasta. BAZAR ZONE to popołudniowa strefa wydarzenia, w której spotkają się różne elementy kultury hip-hop. W programie: sety lokalnych DJ-ów na żywo, uliczny ping-pong, pokazy tańca b-boyów, strefa z niezależną modą i gadżetami. Nie zabraknie też przestrzeni chillout dla uczestników w każdym wieku. Tu sztuka, sport i muzyka spotkają się w jednym miejscu – bez barier, bez biletów, z wolnością jako fundamentem. – Skatepark na placu Krakowskim to coś więcej niż infrastruktura sportowa – to miejsce spotkań, wymiany energii i tworzenia lokalnej tożsamości. To przestrzeń, która żyje rytmem miasta, dlatego wierzymy, że powinny dziać się tu rzeczy tak wyjątkowe jak Graffiti Jam. Cieszymy się, że skatepark, o który dba Miejski Zarząd Usług Komunalnych, staje się częścią Biennale Gliwice, bo dzięki takim inicjatywom zmienia się nie tylko miejsce, ale też sposób, w jaki je postrzegamy i z niego korzystamy – mówi Julia Wieczorek z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.
Harmonogram czwartkowego wydarzenia do pobrania poniżej:
Informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach Biennale Gliwice 2025 publikowane są w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram: @biennalegliwice) oraz w aplikacji [GAMA] – Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności.
Festiwal Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. Sponsorem głównym wydarzenia jest TAURON, a partnerem strategicznym ORLEN. Rolę partnera głównego pełni Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Sp. z o.o., Park Zielonej Energii, Huta Łabędy S.A., Centrum Handlowe Europa Centralna, Momentum Leisure oraz ISOVER Saint-Gobain. W gronie partnerów znajdują się również m.in. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., KAEŚKA –aplikacja mobilna Kolei Śląskich, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki S.A., Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o., Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. oraz DOM100_P2 Sp. z o.o. Partnerami wspierającymi są Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice Sp. z o.o., Volvo Euro Kas, Fulco System Sp. z o.o. i Qubus Hotel Gliwice. (Fundacja Soundscape)





