Dom w Czytelni

Dodano: 16.06.2010
Czas wydarzenia: 
2010-06-18 19:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro Czytelnia Sztuki
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie autorskie

Czytelnia Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a, Willa Caro) zaprasza na spotkanie autorskie z fotografami Andrzejem Kramarzem i Weroniką Łodzińską. Goście zaprezentują swój najnowszy projekt DOM. Wstęp wolny.

DOM to fotograficzny cykl portretów. To nietypowe obrazy, na których brakuje ludzi. Są tam jedynie puste wnętrza: łóżka w schronisku dla bezdomnych, wozy cyrkowe, kabiny TIR-ów, cele mnichów. – Autorzy podejmują próbę opowiedzenia o człowieku przez pryzmat przestrzeni, w której żyje na co dzień. Rzeczy należące do „portretowanych” składają się na swoiste obrazy ich właścicieli. Fotografie Kramarza i Łodzińskiej przypominają dobitnie jak bardzo dom jest wizytówką jego mieszkańców. Nawet ten o powierzchni 1,62 m2 – opowiadają organizatorzy przedsięwzięcia. Projekt został uhonorowany prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in.: EPSON Photo Art Award (2005), Photopoland 2007, European Bank Award 2008. Był prezentowany we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Grecji i na Węgrzech.
Co warto wiedzieć o autorach cyklu? Andrzej Kramarz to absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w czeskiej Opawie. Jest laureatem wielu nagród fotograficznych, a także współtwórcą Fundacji Imago Mundi i członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei Weronika Łodzińska studiowała historię sztuki i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Université de la Sorbonne oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dokumentalistką miejsc, organizatorką spotkań artystycznych, współzałożycielką Fundacji Imago Mundi, a od 2003 r. – kuratorką krakowskiej galerii sztuki współczesnej „Camelot”. (bom)

Kategorie wydarzenia: