w pobliżu Sztokholmu
13 rezerwatów przyrody, 40 jezior, 100 kilometrów wybrzeża i ludzie zakochani w otaczającej ich przyrodzie – taka jest Nacka – malownicza miejscowość w Szwecji. To jedno z siedmiu miast partnerskich Gliwic.
Nacka położona jest w archipelagu górzystych wysepek, w historycznej prowincji Södermanland. Od centrum Sztokholmu dzieli ją zaledwie 5 km. Miasto ma powierzchnię 95 km2, mieszka tu około 100 tys. osób. Średnia wieku mieszkańców Nacki wynosi 38,5 lat (średnia dla całej Szwecji to 40,3). Nacka cieszy się coraz większą popularnością i liczba mieszkańców sukcesywnie wzrasta. Wiele osób osiedla się tu, ponieważ jest blisko do Sztokholmu, a jednak pozostaje urok spokojniejszego i mniejszego miasta. Nacka ma dobre połączenie ze stolicą, na wybrzeżu powstały liczne porty, jest też połączenie kolejowe. Mieszkańcy Nacki uwielbiają otaczającą ich przyrodę. Wolny czas najchętniej spędzają z rodzinami w rezerwatach przyrody, których w tej części Szwecji nie brakuje. Miłość do natury przekłada się na kierunek rozwoju gospodarczego miasteczka, które od kilku lat intensywnie się rozwija łącząc poszanowanie natury i ekologii z przemysłem telekomunikacyjnym i nowymi technologiami przekazywania informacji.
Plaża w Nacka
Dawna Nacka
Pierwsze osady na terenie dzisiejszej Nacki powstały w czasach Wikingów. Między 800 a 1100 r. n. e. mieszkało tam około 100 osób zajmujących się rybołówstwem i rolnictwem. W pobliżu przebiegał kanał, który do XVII w. był jedną z najważniejszych dróg wodnych. W XVI w., z rozkazu króla Gustawa I Wazy, nad rzeką Nacka Ström wzniesiono kuźnię. Osada zaczęła się rozwijać, powstawały zakłady wytwórcze i młyny, wytwarzano mąkę, papier, filc, smołę i proch strzelniczy. Młyny były bardzo ważne dla rozwoju Nacki, a koło młyńskie ozdobiło herb gminy. Dalsze wydarzenia upamiętnia wzniesiony w 1905 r. pomnik znajdujący się w Nacka. Otóż, w 1719 r. wojska cara Piotra Wielkiego wzięły odwet za wojnę prowadzoną na terenie Rosji przez Karola XII. Rosjanie nie dotarli jednak do Sztokholmu. Zostali zatrzymani przez oddział pułkownika Baltzara van Dahlheim pod Stäket w okolicach dzisiejszej Nacki. Na pamiątkę tamtych wydarzeń postawiono pomnik. Oczywiście nie jest on jedynym świadkiem historii Nacki. Mieszkańcy Nacki przywiązują dużą wagę do swojej przeszłości – w mieście zbudowano Muzeum Hamn, pierwsze w Szwecji muzeum bitwy.
– Na niemal 1 tys. m2 zgromadzono unikalne zbiory świadczące o historii tego miejsca – obrazy, przedmioty i dokumenty. Znajdują się tam m.in. przedmioty pozyskane podczas siedmioletnich wykopalisk archeologicznych prowadzonych na polach bitew całego Baggensstäket w Nacka. Hamn opowiada historię od IV wieku, aż do współczesnych czasów wielokulturowej osady. Muzeum jest nowoczesne, multimedialne. Znajduje się tam sklep z lokalnym rękodziełem mieszkańców Nacka i Värmdö, jest też centrum konferencyjne. Z całą pewnością, odwiedzając Nackę, każdy turysta powinien właśnie tam skierować swoje pierwsze kroki – zachęca Elin Fransson z Nacka Kommun.
Hamn znajduje się 150 m od przystanku autobusowego i stacji kolejowej Saltsjöbanan. Z centrum Sztokholmu można się tu dostać łodzią. Podróż zajmie około 30 minut. Odwiedzając Nackę warto też wybrać się do rezerwatu przyrody Nyckelviken, gdzie znajduje się rezydencja z XVIII w. otoczona wiekowymi dębami.
Z Nacką związanych jest wiele sławnych w Szwecji osób – urodził się tam hokeista Johan Hedberg, z położonej w gminie Nacka Älta pochodzi wokalistka Petra Marklund. Obecnie w Nacka mieszka słynny bokser Paolo Roberto i szwedzki aktor Mikael Persbrandt.
Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Nacka w 1990 r.
(mf)
Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Nacka w 1990 roku.