Keżmarok (Kieżmark)

Opublikowane: 25.08.2010

Spisz

Kolorowe kamienice i wąskie, malownicze uliczki Starego Miasta. Trójkątny rynek z klasycystycznym Ratuszem w centrum. Zabytki: kościoły, zamek, historyczne zabudowania.

Gdzie nie spojrzeć – piękne krajobrazy. Uwagę przykuwają imponujące, nawet latem przykryte śniegiem wysokogórskie szczyty. Z tego wszystkiego słynie Kieżmark[Kmarok z j. słowackiego – przyp. red.] – niewielkie słowackie miasto leżące nieopodal polskiej granicy. Od ponad 25 lat miasto partnerskie Gliwic.

Kieżmark to miasto powiatowe we wschodniej Słowacji. Leży w historycznym regionie Spisz, a dokładnie w Kotlinie Popradzkiej. Najłatwiej dotrzeć tam samochodem. Podróż z Gliwic zajmie nam ponad 3 godziny. Łatwiej trafić do Kieżmarku z Zakopanego. Wypoczywając w stolicy polskich Tatr warto choćby na kilka godzin odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Przejazd trasą Zakopane – Kieżmark zabierze nam mniej więcej godzinę.  

Z czego słynie Kieżmark?

Wyprawa do Kieżmarku może być uzupełnieniem pobytu w polskich górach i zapewnić wiele nieznanych nam atrakcji. To niewielkie słowackie miasto, które zamieszkuje ponad 17 tys. osób, uchodzi za europejską stolicę rzemiosła ludowego. Od ponad 25 lat, każdego lata, w Kieżmarku organizowane są targi rzemiosła. Lokalne produkty i wyjątkowe przysmaki lokalnej kuchni – na to wszystko mogą natrafić goście, którzy odwiedzą to kameralne, klimatyczne miasteczko. Tegoroczne targi są już za nami, więc kolejna okazja będzie dopiero w przyszłym roku. Ale smacznie i lokalnie jest tam na co dzień. Zarówno sam Kieżmark, jak i jego okolice zachwycają przepięknymi krajobrazami. W oczy „rzucają się” malownicze, zaśnieżone (nawet latem) szczyty Tatr Wysokich. W samym mieście na uwagę zasługuje trójkątny rynek, w którego centrum stoi Ratusz z XV wieku. Był wielokrotnie modernizowany. W 1779 roku przebudowano go w stylu klasycystycznym. Obecnie jest siedzibą burmistrza oraz urzędu miasta. To od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie Kieżmarku – miasta, które zachwyca swoją wielokulturowością i licznymi zabytkami.    

Zabytki sakralne i nie tylko…

Kościół ewangelicki Świętej Trójcy jest jednym z najcenniejszych zabytków Kieżmarku. Drewniana świątynia, którą możemy podziwiać w obecnej formie, została wzniesiona w 1717 roku. Wraz z innymi drewnianymi kościołami słowackich Karpat trafiła w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W drugiej połowie XIX wieku kieżmarscy ewangelicy zdecydowali o budowie nowego, bardziej reprezentacyjnego kościoła. Z internetowych źródeł możemy wyczytać, że w 1870 roku delegacja parafii spotkała się z Teofilem Hansenem – światowej sławy architektem pochodzącym z Danii, który ofiarował lokalnej społeczności sporządzone przez siebie plany kościoła. Zakładały one mieszankę wielu stylów architektonicznych. Podziwiając tę świątynię zauważmy, że elementy romańskie i renesansowe mieszają się z wpływami bizantyjskimi, a nawet mauretańskimi i arabskimi. Bryła kościoła ujmuje i zaskakuje swoją orientalnością. Warte uwagi są też inne świątynie: barokowy kościół Nawiedzenia Marii Panny i bazylika św. Krzyża. Zwiedzając Kieżmark natrafimy też na pochodzący z drugiej połowy XV wieku zamek miejski. Budowla miała chronić mieszkańców przed ewentualnym najazdem wrogów. Zamek został połączony z murami obronnymi. Przez dziesięciolecia zmieniał właścicieli i był wykorzystywany do różnych celów. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się muzeum prezentujące m.in. historię zamku oraz rozwój Kieżmarku na przestrzeni wieków.  (as)

Zabytkowy, drewniany kościół ewangelicki Świętej Trójcy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

 

Zamek w Kieżmarku. W jego wnętrzach znajduje się muzeum

 

Nowy kościół ewangelicki w Kieżmarku zachwyca kompilacją różnych stylów architektonicznych, także orientalnych

 

Historyczne zabudowania w najstarszej części mieszkalnej Kieżmarku

 

Klasycystyczny Ratusz – obecnie m.in. siedziba burmistrza Kieżmarku

Fot. A.Sosonowski

 

 Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Keżmarok w 2001  r.