Z Unią Europejską nauka idzie lepiej!
Opublikowane: 21.11.2019 / Sekcja: MiastoMłody Europejczyk powinien nie tylko znać kilka języków obcych i być za pan brat z nowoczesnymi technologiami, ale też posiadać wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu matematyki, fizyki, przyrody, biologii i chemii. W przyszłości wykorzysta je na rynku pracy! Ten europejski wymiar nauczania przybliża uczniom od 2 lat Szkoła Podstawowa nr 15 w Gliwicach – w dobiegającym końca i dofinansowanym przez Unię Europejską projekcie „Wzór na przyrodę”.
Nie brak w nim rozbudzających pasje kół naukowych i zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki, fizyki, chemii, biologii, przyrody, geografii i języka angielskiego. Dla wszystkich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi realizowane są zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rewalidacyjne, psychoedukacyjne i socjoterapeutyczne.
– Każdy ze 110 uczestników projektu uczestniczył już w grupowych warsztatach na temat technik efektywnego uczenia się oraz w warsztatach z doradztwa zawodowego i indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym. Wszystko to ma służyć wyrównywaniu szans ucznia mającego trudności w nauce, zmniejszyć niepowodzenia szkolne i zwiększyć motywację do nauki – podkreśla Barbara Olchawa, koordynator projektu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach, w którego strukturach działa SP nr 15.
Oprócz zajęć stacjonarnych odbyły się także zajęcia w terenie: warsztaty przyrodnicze w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, warsztaty i pokazy doświadczeń w ramach Osobliwości Świata Fizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz wycieczka edukacyjna do Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie i warsztaty w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Dzięki projektowi wzbogaciła się baza dydaktyczna szkoły.
Z unijnego budżetu (295 987, 49 zł) zakupiono dwa zestawy do interaktywnego prowadzenia zajęć, szkło laboratoryjne, przyrządy pomiarowe, odczynniki i substancje chemiczne, materiały biurowe do zajęć, przewodniki multimedialne do zajęć doradztwa zawodowego, kąciki Ekobadacza, zestawy do nauki o elektryczności, magnetyzmie, elektromagnetyzmie, gry i pomoce matematyczne, biologiczne, chemiczne, fizyczne i geograficzne.
Rezultat? Lekcje stały się atrakcyjniejsze i bardziej wciągające, a uczniowie wiedzą znacznie więcej!