Aktualności | Im więcej takich urządzeń, tym lepiej – mogą uratować życie

Im więcej takich urządzeń, tym lepiej – mogą uratować życie

Fot. materiały CRG w Gliwicach

Im więcej takich urządzeń, tym lepiej – mogą uratować życie

Opublikowane: 27.09.2024 / Sekcja: Miasto 

Defibrylatory AED to małe urządzenia ratujące życie nieprzytomnych osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W Gliwicach są dostępne w kilkudziesięciu lokalizacjach. Dzięki Gliwickiemu Budżetowi Obywatelskiemu mamy trzy kolejne. Z ich obsługą poradzi sobie każdy.

Nowe defibrylatory pojawiły się w Sośnicy – dwa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 (w budynkach przy ul. Przedwiośnie 2 i Jedności 35) oraz w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 przy ul. Reymonta. 

Urządzenia znajdują się tuż przy wejściach głównych do budynków i – co ważne – są dostępne dla mieszkańców. Pracownicy placówek, przy których zamontowano urządzenia, zostali przeszkoleni z ich obsługi. Zadanie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na wniosek mieszkańców zrealizowało Centrum Ratownictwa Gliwice.

Warto wiedzieć, jak używać

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie, które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i w ten sposób pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, sprzęt sam analizuje rytm serca osoby nieprzytomnej i wykrywa nieprawidłowości. Jego użycie jest proste i nie należy się go obawiać. AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, czyli przez każdego. Automatyczny defibrylator zewnętrzny stosuje się w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u dorosłych i u dzieci (powyżej 1. roku życia). Nie należy go używać w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko wybuchu materiałów łatwopalnych (na przykład, gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz) oraz u osób przytomnych – w tym przypadku urządzenie samo powinno zablokować taką możliwość. Przyrząd po przeprowadzeniu bieżącej analizy rytmu serca poszkodowanego zezwoli lub nie na wykonanie defibrylacji – nie zachodzi obawa, że można zaszkodzić osobie poszkodowanej.

Aby poprawnie użyć AED w nagłej sytuacji, należy przez całą procedurę słuchać komend głosowych urządzenia, które krok po kroku poprowadzą osobę udzielającą pierwszej pomocy. Po zakończeniu defibrylacji należy kontynuować reanimację aż do odzyskania przytomności. 

Gdzie szukać AED?

Defibrylatory są dostępne w Gliwicach m.in. w niektórych budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, halach widowiskowych, na dworcu, na terenie basenów, w wybranych placówkach edukacyjnych, znajdują się też na wyposażeniu samochodów pożarniczych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i w wielu innych miejscach, m.in. niektórych prywatnych firmach. Również gliwicka Straż Miejska dysponuje takimi aparatami – w przenośne defibrylatory wyposażona jest większość służbowych pojazdów, które są najczęściej używane przez patrole interwencyjne. 

Dokładne lokalizacje defibrylatorów można znaleźć m.in. w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej pod adresem: geoportal.gliwice.eu/gpt4/?profile=756 w zakładce ZDROWIE → Lokalizacja defibrylatorów AED oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl). (mf)
 

defibrylator na budynku