mat. ŚUM
Śląski Uniwersytet Medyczny zaprezentował nową koncepcję budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach
Opublikowane: 18.12.2024 / Sekcja: Gliwice budują Szpital– Zgodnie z zapowiedziami uczelni, nowa koncepcja Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach w maksymalny sposób wykorzystuje dotychczasowy projekt naszego miasta, rozbudowując go o dodatkowe moduły – podkreśla prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Już za 6 lat pierwsze oddziały nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach mają ruszyć w nowej siedzibie przy ul. Kujawskiej. Lecznicę wybuduje Śląski Uniwersytet Medyczny, który we wrześniu tego roku podpisał z władzami Gliwic i województwa śląskiego list intencyjny w tej sprawie.
mat. ŚUM
W Szpitalu Uniwersyteckim – Centrum Chorób Cywilizacyjnych zaplanowano blisko 850 łóżek w ok. 30 oddziałach, 54 miejsca w ramach Stacji Dializ i Oddziału Rehabilitacji Dziennej, do tego 11 stanowisk na Pododdziale Dializoterapii. Placówka będzie realizowana w trzech etapach – w pierwszej kolejności, w latach 2030–2032, zaczną działać tam wszystkie dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4. Do Gliwic trafią też wybrane oddziały ŚUM z Bytomia, Zabrza i Katowic. Całość będzie gotowa do 2034 roku.
W I etapie prac przewidziano:
- Stworzenie wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia, tzw. IOWISZ-a. Na jego podstawie Ministerstwo Zdrowia zabezpiecza środki na realizację wielomilionowych inwestycji, a elementem niezbędnym jest posiadanie prawa własności do nieruchomości.
- Przygotowanie Oceny Zasadności Inwestycji (tzw. OZI) przez Ministerstwo Zdrowia.
- Wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego.
- Przeprowadzenie postępowania przetargowego w formule „przeprojektuj – wybuduj – wyposaż”.
- Budowę segmentów A1, B1 i C1, w których – na 5 poziomach (od -1 do 3) – znajdą się m.in. dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 z ulicy Kościuszki 29, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, bloki operacyjne (10 sal), część poradni przyszpitalnych i bank krwi.
mat. ŚUM
W II etapie prac zaplanowano:
- Przeprowadzenie postępowania przetargowego w formule „zaprojektuj – wybuduj – wyposaż”.
- Budowę segmentów A2, B2 i C2, w których na 5 poziomach znajdą się m.in. dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 z ulicy Zygmunta Starego 20, oddziały z zabrzańskiego Szpitala Specjalistycznego z ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10, a także oddział neurochirurgii i neurotraumatologii z Bytomia (al. Legionów 10), bloki operacyjne (10 sal), diagnostyka obrazowa, apteka ogólna i pozostała część poradni przyszpitalnych.
mat. ŚUM
III etap prac obejmie:
- Przeprowadzenie postępowania przetargowego w formule „zaprojektuj – wybuduj – wyposaż”.
- Budowę segmentów D1 i D2, w których na 5 poziomach znajdą się m.in. oddziały Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM z Zabrza (z ul. 3 Maja 13-15) oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego z Katowic (ul. Francuska 20), a także rehabilitacja dzienna.
mat. ŚUM
Przy gliwickim Szpitalu Uniwersyteckim – Centrum Chorób Cywilizacyjnych ma także działać centrum kształcenia studentów. Gliwice planują też przebudować lokalny układ komunikacyjny i zadbać o zielone, atrakcyjne dla pacjentów i ich rodzin, otoczenie budynku. Do nowych potrzeb dostosowany zostanie również transport publiczny.
(kik)